Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen AKSUNGUR İHA, dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali TEKNOFEST’te gençlerle buluşacak.

İlk yıldan itibaren yarışmaları heyecanla takip edilen ve BAYKAR yürütücülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST’te AKSUNGUR ilk defa sergilenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli ihtiyaçlarına cevap veren ve yangınlarla mücadelede de aktif kullanılan AKSUNGUR, Türk mühendisliğinin başarısı olarak gençlerin beğenisine sunulacak.

21-26 Eylül tarihlerinde Atatürk Hava Limanı’nda gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali TEKNOFEST’te AKSUNGUR İHA’nın sergileneceği bilgisi TUSAŞ resmi sosyal medya hesapları tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

TUSAŞ resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yüksek irtifa ve uzun uçuş süresiyle rekorlar kıran AKSUNGUR senin için TEKNOFEST’te! Onu yakından keşfetmek için son 6 gün. TEKNOFEST2021’de buluşmak üzere.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa - uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor.

Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.