Türk savunma sanayiinin önde gelen teknolojilerinden AKSUNGUR İHA, yalnızca savunma alanında değil doğal afet bölgelerinde de kendini bir kez daha göstermeye başladı.

AKSUNGUR İHA, merkez üstü Kahramanmaraş olan şiddetli deprem sonrası depremden etkilenen bölgelere iletişim desteği sağlamaya başladı.

TUSAŞ tarafından üretilen AKSUNGUR İHA'ya entegre edilen sivil baz istasyonu, zorlu şartlardaki kesintisiz iletişime yeni bir boyut kazandırdı.

Tolga Özbek'in haberine göre Turkcell tarafından sağlanan mobil data desteği entegre edilen AKSUNGUR; iletişim kesintisi yaşanan deprem bölgesinde hem anlık görüntü aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlara cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor.

Aksungur İHA'ya baz istasyonu özelliği kazandırıldı

Gökyüzünde AKSUNGUR üzerinden hizmet veren baz istasyonu enerji ihtiyacını AKSUNGUR'dan alıyor ve transmisyon ihtiyacı İHA’nın direkt bağlı olduğu uydu sistemi üzerinden sağlanıyor. Bu sayede yaklaşık 50 saate kadar kesintisiz mobil ses ve data iletişimi verilebiliyor.

Gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir paylaştı. Demir yaptığı paylaşımda, "Operasyon bölgelerinde kesintisiz iletişim için geliştirmekte olduğumuz teknoloji, ilk kez uygulamayı afet bölgesinde gerçekleştirdi. AKSUNGUR İHA, hem anlık görüntü aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlarımıza cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor." ifadelerine yer verdi.

HÜRJET gökyüzü için gün sayıyor HÜRJET gökyüzü için gün sayıyor

Haberin devamında AKSUNGUR İHA ile 10k-15k feet irtifa aralığındaki yüksekliklerde, 1.5-2 km yarıçap aralığına sahip dairesel yapılan uçuşlarda mobil iletişim için en ideal sinyal seviyesinin yakalandığının gözlendiği ifade edildi. Bu testlerde 50+ kullanıcıya ses ve data iletişiminin başarılı bir şekilde sağlandığı görüldü. Dairesel uçuşta bir turu 5 dk’lık zaman diliminde tamamlayan AKSUNGUR İHA -Turkcell baz istasyonunun daimi kapsama çapının 8 km ve daimi kapsama alanının 50 km2 olduğu gözlendi.

AKSUNGUR-Turkcell Baz İstasyonu böylece GSM kapsaması olmayan noktalara da kesintisiz iletişim imkanı sunmaya başladı.

Deprem bölgesinde uçuşa başlayan AKSUNGUR kritik alanlarda mobil baz istasyonlarının devreye girmesinden sonra görevini tamamlayarak yeni bölgelere intikal ederek iletişimi sağlıyor.