Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor

Roketsan tarafından geliştirilen milli mühimmatlar SİHA’ların vurucu gücü olmaya devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen AKSUNGUR SİHA, Mavi Vatan – 2022 Tatbikatı kapsamında Roketsan MAM-L Mini Akıllı Mühimmat ile hedefleri vuracak.

Konu ile ilgili açıklama Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı ve Tatbikat Direktörü Tuğamiral Yusuf Akyüz, 11-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 'Mavi Vatan Tatbikatı'nın Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de aynı anda icra edileceğini, tatbikatta İHA için geliştirilen MAM-L mermisi ile AKSUNGUR adlı SİHA'dan ilk defa atış gerçekleştirileceğini açıkladı.

Tatbikatta milli olarak geliştirilen silah ve sistemlerin kullanılacağını ifade eden Akyüz,

"Bu tatbikat milli silah ve sistemlerinin kullanılacağı birçok ilke sahne olacaktır. Özellikle İnsansız Hava Araçları için geliştirilen MAM-L mermisi ile AKSUNGUR SİHA'dan ilk defa gerçekleştirilecek atış, 21 Nisan günü diğer ülke askeri ateşelerinin de yer alacağı Seçkin Gözlemci Günü'nde icra edilecek. Tatbikatta Albatros-T İnsansız Suüstü hedefine atışları, Şimşek insansız hava hedefine hava savunma atışları, kara bombardıman atışları yapılacak.” dedi.

AKSUNGUR’un vurucu gücü MAM-L

Kısa süre önce Türk Donanması’nın kullanıma sunulan AKSUNGUR SİHA, geçtiğimiz yıl 12 adet MAM-L mühimmatı ile 20.000ft irtifada 28 saat uçuş gerçekleştirmişti. Bu test uçuşu ile AKSUNGUR, 6 istasyonunu da doldurarak ilk kez 12 MAM-L ile 1 günden fazla uçuş görevi gerçekleştirmişti.

Daha öncesinde Bayraktar TB2 SİHA’larla birçok görevde kullanılan ve hava savunma sistemlerinin imhasını sağlayan MAM-L, şimdi de AKSUNGUR’la Deniz Kuvvetleri’ne hizmet verecek.

Düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA) ve hafif taarruz uçaklarında hava-yer görevlerine yönelik geliştirilen MAM-L, AKSUNGUR’un test görevlerinde de kullanılmıştı.

TUSAŞ, teslimat öncesinde yaptığı testlerde, Aksungur’a 12 adet MAM-L yüklemiş ve İHA 20 bin feet irtifada toplam 28 saat havada kalmıştı.

Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-L ise günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin standart mühimmatlarından en bilineni. Toplam 22 kilogram ağırlığa sahip mühimmat, lazer arayıcı başlık ile hedefini buluyor.

Aksungur’un yüksek uçuş irtifasından daha uzak menzile rahatlıkla uçabilecek MAM-L, zırh delici, yüksek infilaklı parçacık etkili ve termobarik toplam 3 farklı harp başlığına sahip.

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa - uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor. Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.