AKSUNGUR bulutların üzerinde yeni bir başarıya imza attı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR İHA, milli olarak geliştirilen TEI-PD170 motoruyla 30 bin feet yükseklikte uçuş gerçekleştirdi.

İlkleri gerçekleştirmeye devam eden AKSUNGUR, azami uçuş yüksekliğini milli motorla birlikte aştı. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından üretilen TEI-PD170 motorlarıyla birlikte havalanan AKSUNGUR, 2 saat 30 dakikalık uçuşunda 30 bin feet’lik yüksekliğe ulaştı. Böylece milli imkanlarla üretilen motorla birlikte AKSUNGUR bir başarıya daha imza attı.

TUSAŞ, AKSUNGUR ve TEI-PD170 motorunun yeni başarısına dair sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulundu.

TUSAŞ tarafından yapılan paylaşımda, "AKSUNGUR bulutların üzerinde yeni bir başarıya imza attı. Milli olarak geliştirilen TEI-PD170 motoruyla 30 bin ft. yükseklikte uçuş gerçekleştirdi." ifadelerine yer verildi.

TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek, Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru; 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahip.

tei-pd170.jpg

Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahip. JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalıştırılabilen TEI-PD170 motoru, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan, sivil havacılık standartları esas alınarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45.000 ft. tavan irtifaya sahip.

8000 saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motoru, ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirmiş olup, sonraki yıllarda AKSUNGUR ile uçuşlara devam etmeye devam etti.