Pençe Kılıç Operasyonuyla Suriye ve Irak'taki terör örgütlerine büyük darbe indiren Türkiye, çok konuşulan kara operasyonu öncesi ABD ve Rusya'ya terör örgütü PKK/YPG'nin çekilmesi için süre tanıdı.

Al Jazeera'ye konuşan bir Türk kaynak, Ankara'nın Rusya ve ABD'ye Suriye'nin kuzeyinde bir kara askeri operasyonun gerçekleşmemesi için iki hafta süre verdiğini açıkladı.

İsmi belirtilmeyen Türk yetkili Salı günü yaptığı açıklamada, Ankara'nın ABD ve Rusya'ya terör örgütü PKK/YPG'nin iki hafta içinde Menbiç, Tel Rıfat ve Kobani'den (Ayn al-Arab) çekilmesi için baskı yapmasını talep ettiğini söyledi.

Haberin devamında Türkiye'nin bu süreyi uzatmayacağı, sürenin uzaması halinde kara operasyonuna başlayacağına yer verildi.

General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

Türk yetkili, ABD'nin Türkiye'nin taleplerine yanıt olarak "Suriye Demokratik Güçleri'ni yeniden yapılandırmayı" ve "Türkiye'nin SDG'nin çekilmesini talep ettiği üç kasabanın" yönetiminde Arap güçlerine daha büyük bir rol vermeyi teklif ettiğini kaydetti.

Ancak Türkiye, ABD'nin herhangi bir teklifini ele almadan önce SDG'nin petrol tesisleri üzerindeki kontrolünün sona ermesi gerektiğini açıkladı.