Yakın zamanda Çin hükümeti tarafından başlatılan "tekelcilik" soruşturmalarıyla karşı karşıya kalan Alibaba şirketinin kurucusu Jack Ma'nın bir etkinlikte yaptığı eleştirel konuşmanın ardından ortadan kaybolduğu öne sürüldü.

Daily Mirror tarafından yapılan habere göre Jack Ma, Africa's Bussiness Heroes gösterisinin son bölümünde bulunmayı planlıyordu. Jüri olan Jack Ma'nın gösteride görülmemesinin yanı sıra internet sitesinden fotoğrafının kaldırıldığı ve bir tanıtım videosundan da çıkarıldığı belirtildi. Bütün bunların, Alibaba CEO'sunun Çin'in düzenleyicilerini ve devlet bankalarını eleştirmesinden sonra gerçekleştiğinin altı çizildi. Jack Ma yaptığı eleştiri konuşmasında Çin bankalarının "rehinci zihniyetini" ağır bir dille eleştirmiş ve onları yeniliği yavaşlattıkları yönünde suçlamıştı. 

Ayrıca Jack Ma'nın şirketi olan Ant Group'un 37 milyar dolarlık halka arzı da yaptığı konuşmanın ardından iptal edildi. Wall Street Journal'a göre ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bahsi geçen eleştirel konuşmayı duymasının ardından halka arzın askıya alınmasını talep etti.

Alibaba şirketinin sözcüsü "programların çakışması nedeniyle jüri değişimi olduğu" yönünde açıklama yapmış olsa da ünlü iş adamının o zamandan beri görülmediği bildiriliyor. 

Ünlü iş adamı hakkında ortaya atılan bu iddialar, Çin yönetiminin muhalif davranışlara karşı tutumunu tekrar sorgulattı. The Sun tarafından yapılan haberde, mart ayında ünlü bir emlakçının Devlet Başkanı Xi Jinping'e "Palyaço" demesinin ardından ortadan kaybolduğu hatırlatıldı. Ünlü emlakçı Ren Zhiqiang'ın arkadaşları, iş adamının yaptığı yolsuzluk suçlarını "gönüllü" olarak itiraf etmesinin ardından 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söylemişti.

KAREL ile PLAN-S'den IoT teknolojilerinde iş birliği KAREL ile PLAN-S'den IoT teknolojilerinde iş birliği