Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 26 Haziran tarihinde Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Azerbaycan ordusu komuta kademesi ve üst düzey subaylarıyla bir araya gelerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TRT Haber internet sitesinde yer alan haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in açıklamalarına dair bilgilere yer verildi. Konuşmasında, Azerbaycan ordusunun kuruluşunun 103'üncü yıl dönümü dolayısıyla kutlamada bulunan Aliyev, sonrasında Karabağ savaşına giden süreçten ve 30 yıllık işgale son verilerek toprakların özgürlüğüne kavuşturulmasından bahsetti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunu güçlendirmeye devam edeceklerini aktararak Ermenistan'ın ise düşmanca politikalarından vazgeçmesi gerektiğini, aksi takdirde sadece askeri gücünü, yıkılan ve yok edilen ordusunu değil, ekonomik faaliyetlerini de geri kazanamayacağını vurguladı.

Aliyev, "Dağlık Karabağ kelimesini hiç kullanmamalılar. Dağlık Karabağ diye bir idari birim olmadığı için Dağlık Karabağ sorunu diye bir kavram da yoktur. Bunu defalarca söyledim ve tekrar söylemek istiyorum ki Dağlık Karabağ sorunu çözülmüştür. Ermenistan bunu kabul etmeli ve sınırları belirlemek için bizimle birlikte çalışmalıdır. Sınır hattının belirlenmesi konusunda bir çalışma grubu oluşturulmalıdır. Barış anlaşması için hazırlıklar yapılmalıdır." şeklinde iki ülke arasındaki belirlenecek sınırlar için Ermenistan'a iş birliği önerisinde bulundu.