Alman ordusu, tank mühimmatı kapasitesini artırmak için siparişlerini artırıyor.

Alman savunma firması RheinmetallAlman Silahlı Kuvvetleri'nin (Bundeswehr) ile tank mühimmatı tedariki için yapılan mevcut çerçeve anlaşmasını 4 milyar avroya çıkardığını duyurdu.

F05mxe-WAAAN156

Açıklamada genişletilen siparişin, Rheinmetall'in Alman Silahlı Kuvvetlerine 20 mm'lik tank mühimmatı sağlayan önemli bir tedarikçi olarak rolünü gösterdiği vurgulanırken ayrıca, Alman ordusunun yeni güvenlik durumu nedeniyle yeteneklerini yeniden inşa etme ve mühimmat stoklarını artırma taahhüdünü de yansıttığı belirtildi.

Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

Bundeswehr ilk etapta Alman şirket ile 120 mm tank mühimmatı için 309 milyon avroluk bir çerçeve anlaşması imzalamıştı. Çerçeve anlaşma aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için önemli miktarda tank mühimmatını da kapsıyor.

Leopard

İmzalanan yeni anlaşmaya göre Bundeswehr, Leopard 2 ana muharebe tankından ateşlenen  birkaç 100 bin adet 120 mm x 570 cal. hizmet ve tatbikat mühimmatı talep ediyor.

Teslimat, çok amaçlı tank mühimmatının yanı sıra gecikmeli ve gecikmesiz çarpma anında patlama ve zamanlı hava patlaması işlevi bulunan üç farklı ateşleme modu için programlanabilen başka bir varyantı içeriyor. Sipariş aynı zamanda azaltılmış menzile ve daha düşük maliyete sahip olan ancak bunun dışında karşılaştırılabilir balistik özellikler sergileyen çeşitli tatbikat mühimmatı türlerini de kapsıyor.