Almanya Federal Başsavcılığına göre Alman yetkililer, Almanya ve İran vatandaşlığına sahip Alexander J. isimli bir şahsı nükleer silah üretiminde kullanılabilecek malzemeyi İran’a tedarik etme suçuyla tutukladı.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, şüpheli ile ilgili olarak 5 gün önce tutuklama kararı çıkaran Başsavcılığın aynı olaya ilişkin 2 kişi hakkında daha tutuklama kararı çıkardığı, fakat polislerin henüz iki şüpheliyi yakalayamadığı aktarıldı.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Tutuklanan şüphelinin, Schleswig Holstein eyaletine bağlı Segeberg semtinde şirket sahibi olduğu belirtildi. Söz konusu kişinin İran’da Avrupa yaptırımlarına bağlı olduğu ve onlarla hareket etmesi yasak şirketlere sahip bir İranlı ile iş yaptığı da ifade edildi. Başsavcılığın açıklamasına göre İran şirketlerinin İran’ın nükleer ve füze projelerinde kullanılan laboratuvar ekipmanları için aracılık vazifesine giriştiğine işaret edildi.

Açıklamada, sevkiyatta, nükleer silah üretiminde yararlanılabilecek 23 madde taşındığı ve değerinin 990 bin avro olduğu, sanığın Mart 2019’da 680 bin avro ön ödeme aldığı dile getirildi. Ayrıca İran’a gönderilen bu teknik malzemelerin içinde İran’a uygulanan ithalat ambargosuna tabi olan ekipmanların da bulunduğu ifade edildi. Ayrıca sanığın ithalat ambargosu dahilinde bulunan ışığın özelliklerini ölçmek için kullanılan bir ölçüm cihazı olan sprektrometreyi elde etmekte güçlük çektiği ve 545 bin avro değerinde diğer ekipmanları gönderdiği bildirildi. Yapılan açıklamaya göre, sanığın sözü edilen cihazları 388 bin avro karşılığında satın aldıktan sonra ihraç izni almadan İran’a gönderdiği dile getirildi.

Alman istihbarat teşkilatı, geçen haziran ayında İran’ı nükleer ve füze teknolojisi elde etmek maksadıyla Almanya’daki şirketlerle irtibat kurmakla suçladığı yıllık raporunu yayınlamıştı. İstihbarat raporunda İran’ın geçen yıl bu teknolojiyi elde etme çabalarını yoğunlaştırdığı belirtilmişti.

İlaveten, Avrupa Birliği konuya ilişkin endişelerini 14 Eylül'de Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu toplantısında bulunan temsilcisi vasıtasıyla dile getirmiş, AB’nin UAEA Yönetim Kurulu Temsilcisi Stefan Kleiman, Avrupa Birliğinin İran’ın nükleer anlaşmaya aykırı faaliyetlerinin son derece endişe verici bulduğunu açıklamıştı.