Almanya; Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) silah sistemleri ve askeri teçhizat ihracatına onay verdi. 

2018'den bu yana BAE ve Suudi Arabistan'a silah vermeyen Almanya Rusya'nın gaz akışını durdurma kararı almasının ardından yeni yollara başvurdu.

Alman Der Spiegel'in 29 Eylül'deki haberine göre Alman hükümeti, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Körfez bölgesine yapacağı geziden kısa bir süre önce, olası enerji krizine karşı iki Körfez ülkesine silah ihracatını onaylama kararı aldı.

TEKNOFEST İzmir başladı TEKNOFEST İzmir başladı

Scholz'un Körfez ülkelerine yaptığı gezinin amacının enerji ithalatını güvence altına almak olduğu düşünülüyor.

Suudi Arabistan'a yönelik ihracat izinleri, Alman endüstrisinin de dahil olduğu Avrupa silah projelerini kapsıyor. Yani Alman şirketleri artık Eurofighter Typhoon ve Panavia Tornado savaş uçaklarının ekipman ve silahlarını Suudi Arabistan'a 36,1 milyon avroya kadar satabilecek.

Şimdiye kadar Arabistan bu savunma malzemelerini yalnızca İngiltere'den satın alabiliyordu ve ortak ülkeler ortak silahlanma projelerinde Almanya'yı Suudi Arabistan'a yönelik kısıtlamaları konusunda eleştiriyordu. Bunun sebebinin İngiltere ve Fransa'nın; "çatışma bölgelerine veya otokratik olarak yönetilen ülkelere" silah ihracatının sorunsuz olması ve projelerin büyük geliştirme maliyetlerini yeniden finanse etmek için gerekli görmelerinin olduğu kaydedildi.

Ambargonun kalkmasının ardından Suudi Arabistan; Eurofighter ve Tornado jetleri için 35.2 milyon dolar değerinde ekipman ve mühimmat satın alabilecek. Ayrıca, Airbus A330 MRTT için 2,8 milyon € değerinde yedek parça tedarik edecek.

BAE'nin de Airbus A330 MRTT çok rollü nakliye/tanker uçağı alacağı kaydedildi.