Almanya, Portekiz'in deniz gözetleme faaliyetlerinin geliştirilmesi için müttefikine destek oluyor.

ABD'den Hırvatistan'a Bradley M2A2 ZMA teslimatı ABD'den Hırvatistan'a Bradley M2A2 ZMA teslimatı

Almanya, envanterindeki 6 adet P-3C Orion deniz karakol uçağının devredilmesi için Portekiz Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzaladı.

Alman Silahlı Kuvvetleri Ekipman, Bilgi Teknolojisi ve Hizmet İçi Destek Ofisi (BAAINBw) tarafından yapılan açıklamada, Alman Donanması envanterinde bulunan ve ilgili malzeme ve ekipmanlarla birlikte hizmet dışı bırakılmayı bekleyen 6 adet P-3C Orion deniz karakol uçağının imzalanan anlaşma ile Portekiz'e devredileceği ifade edildi. İmzalanan anlaşmaya, P-3C Orion uçağının uçuş ve taktik simülatörü ile orta yaş yükseltme kitleri de dahil edildi.

Seefernaufklarer-P-3C-Orion_Sonnenuntergang

Taraflar arasında anlaşma imzalanmadan önce Portekiz, 2022 yılında deniz karakol uçakları ilgilenmeye başlamıştı ve Portekizli yetkililer uçakların bulundukları üsse ziyaret gerçekleştirerek uçaklar üzerinde incelemelerde bulunmuştu.

Portekiz ile imzalanan anlaşma kapsamında düşüncelerini belirten BAAINBw direktörü Stefan Rauscher, "P-3C Orion deniz karakol uçaklarının NATO ortağımız tarafından kullanılmaya devam edilmesi her iki taraf için de sürdürülebilir ve ekonomik bir çözümdür. İlerleyen süreçte de uçağı uçuş operasyonlarında görmeye devam edecek olmamız çok sevindirici." ifadelerini kullandı.

seefernaufklaerungsflugzeug-p-3c-orion-in-waschanlage

Söz konusu 6 adet deniz karakol uçağı ve ilgili ekipman 2025 yılına kadar belirli aralıklarla Portekiz'e teslim edilecek. Böylelikle Almanya, 2021 yılında 5 adet P-8A Poseidon deniz karakol uçağı Boeing ile imzaladığı 757 milyon dolarlık anlaşma kapsamında P-3C uçaklarının yerini doldurucak.

Portekiz, önümüzdeki yıllarda P-3C ORION deniz karakol uçağından oluşan filosunu daha da genişletmeyi ve böylece önemli ölçüde daha istikrarlı operasyonel uçuş operasyonları sağlamayı ve NATO ittifakı içindeki kendi yeteneklerini güçlendirmeyi planlıyor.