Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu

Almanya parlamentosu, Nazi zulmünün kurbanlarının ailelerine ve soyundan gelenlere vatandaşlık hakkı ve Alman pasaportu vermek için vatandaşlık yasasında yapılacak bir değişikliği büyük çoğunlukla onayladı.

Şarkul Avsat'ın Alman haber ajansı DPA’dan aldığı habere göre, 2019'dan bu yana Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan iki kararname ile Nazi zulmü kurbanlarının ve onların soyundan gelenlerin Alman vatandaşlığı almaları kolaylaşacak.


Yeni yasa değişikliği; Anayasa'nın 116. maddesi uyarınca daha önce vatandaşlıktan yararlanamayanların gelecekte yasal olarak vatandaşlığa alınma hakkına sahip olmasını kapsıyor. Söz konusu madde, 30 Ocak 1933 ile 8 Mayıs 1945 tarihleri arasında Almanya'da siyasi, ırksal veya dini gerekçelerle vatandaşlıktan yoksun bırakılanların vatandaşlığa kabul edilmesine kapı aralıyor. Bu madde ile vatandaşlıktan mahrum edilenler aynı zamanda başka bir ülkenin pasaportunu kabul ederek Alman vatandaşlıklarını da kaybettiler. Yeni değişikliklere göre ise vatandaşlığa kabul başvurusu ücretsiz olacak ve diğer vatandaşlık hakları muhafaza edilebilecek.

Söz konusu yasadan yararlanmak isteyenlerin sadece atalarının 1933 ve 1945 yılları arasında Almanya'da zulme uğradıklarını veya soylarının o sırada zulme uğrayan gruplardan geldiğini kanıtlamaları gerekiyor. Yeni karar, Yahudilerin, Sintilerin ve Romanların soyundan gelenlerin dışında akıl hastalıklarından mustarip olanları veya Nazizm'in siyasi muhaliflerini de kapsıyor.