Almanya, Türkiye’nin Eurofighter Typhoon isteğini engelleyecek!

Türkiye'nin İsrail'i kınaması ve Doğu Akdeniz’de artan gerginlikler tırmanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eurofighter Typhoon jetlerini satın alma yönündeki yeni talebini Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un kabul etmesi beklenmiyor.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

Konuya hakkında BNN Bloomberg’e bilgi veren Türk yetkililere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü Berlin'de yapılacak bir toplantıda Almanya Başbakanı Scholz'dan yaşlanan hava kuvvetini yenilemek için ihtiyaç duyduğu savaş uçaklarının satışına yönelik engelin kaldırılmasını istemesi bekleniyor. Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya Eurofighter'ı konsorsiyum halinde üretiyor, bu sebeple Eurofighter alımı için bu 4 ülkenin de izin vermesi gerekiyor.

EF-3

Türk yetkililer, başlangıçta 20 uçak için izin isteneceğini, bu sayının iki katına çıkarmak için opsiyon olabileceğini belirttiler.

Türkiye eskiyen F-4E filosunu yenilemek için F-35 programına “Katılımcı Ortak” olarak dahil olmuş ve toplamda 100 uçak almayı planlamış ancak S-400 Hava Savunma Sistemi alımı bahane edilerek 2019 yılında programdan çıkarılmıştı. Türk Hava Kuvvetleri programdan çıkarıldıktan sonra ara uçak alımı için farklı seçenekleri değerlendirmiş ve ABD’den 40 adet F-16V Block 70 uçağı alımı ile 80 adet F-16’nın Block 70 seviyesine modernizasyonu için talep mektubu iletmişti.

F-16V-70

Alman yetkililer ise, ABD liderliğindeki bazı NATO müttefikleri ile Türkiye arasında, Rusya'dan hava savunması alması, Suriye'deki PYD/YPG güçlerine karşı askerî harekâtı ve İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasındaki gecikme, Doğu Akdeniz’de zaman zaman yaşanan gerginlikler vb. diplomatik gerilimleri gerekçe göstererek, Olaf Scholz'un satış için izin vermesinin beklenmediğini söyledi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, "Bu, bir dizi dosyayı tartıştığımız zor bir ortağın ziyareti." dedi. Scholz'un, Hamas'ın 7 Ekim'deki ölümcül saldırısının ardından İsrail'in kendisini savunma hakkına sahip olduğu yönünde Almanya'nın kesin tutumunu netleştireceğini de sözlerine ekledi.

Alman yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'i "terör devleti” olarak nitelemesi ve Hamas'ı destekleyen tutumunun Alman Hükümeti’nin endişeleri arasında yer aldığını belirtti.