Almanya'da yapılan son seçimle birlikte 16 yıllık Angela Merkel dönemi geride kaldı. 

DW Türkçe'nin haberine göre, Almanya'da yapılan seçimin galibi yüzde 25,7 ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) oldu. SPD bu seçimde en son yüzde 20,5 olan oy oranını yüzde 25,7'ye çıkarmayı başardı.

Angela Merkel başbakanlığında 16 yıldır iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) ise yüzde 24,1 ile büyük bir düşüş yaşadı. 

Son seçime büyük hedeflerle giren ancak oyların yüzde 14,8'ini almayı başaran Yeşiller partisi ise ülkedeki üçüncü büyük siyasi güç oldu. Beklentilerinin altında bir oy elde eden Yeşiller partisi sonuçlara göre, tarihinin en iyi seçim sonucunu almış oldu. 

Göçmen karşıtı ve yabancı düşmanı söylemleriyle dikkat çeken sağ popülist Almanya için Alternatif partisi (AfD) de  büyük bir gerileme yaşadı. AfD, yüzde 10,3 ile üçüncülükten beşinci sıraya düştü. AfD'nin 2017'de ilk kez katıldığı Federal Meclis seçimlerinde oy oranı yüzde 12,6'ydı.

Embraer, operasyonel dönüşüm ve E-Jet sürecini ele aldı Embraer, operasyonel dönüşüm ve E-Jet sürecini ele aldı

Seçimin en büyük kaybedeni ise Sol Parti oldu. Yüzde 4,9'luk oy oranıyla yüzde 5'lik barajın altına düşen Sol Parti, doğrudan üç milletvekilliği kazanabildiği için yine de meclise girebilecek.

Rekor milletvekili sayısı

Seçim sonuçları, Federal Meclis'teki güç dengelerini de önemli ölçüde değiştirdi. Geçici resmi sonuçlara göre SPD'nin sandalye sayısı 2017 seçimlerine göre 53 artarak 206'ya yükseldi. CDU/CSU 246 sandalyeden 196'ya düşerken Yeşiller 67 olan sandalye sayısını 118'e yükseltti. FDP 80 olan sandalye sayısını 92'ye yükseltti, Sol Parti 69 sandalyeden 39'a geriledi. AfD ise meclise 83 milletvekili ile girecek. Ülkenin kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinde Danimarkalı azınlığın partisi olan ve yüzde 5'lik barajdan muaf bulunan Schleswig Seçmenler Birliği ise mecliste bir milletvekili ile temsil edilecek.

Yeni Federal Meclis'te milletvekili sayısı da yeni bir rekor kıracak. Geçici resmi sonuçlara göre meclisteki milletvekili sayısı 709'dan 735'e yükselecek.