Ekonomik krizle başbaşa kalan Afgan halkı için Almanya, 100 milyon avro değerinde bir yardım paketi sunacak.

BM'in Afganistan için düzenlediği donörler konferansında Afganistan'a yardım kararı çıktı. Buna göre Almanya, 100 milyon avro değerinde bir mali yardım yapacağının sözünü verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu mali yardımın Afgan halkına yönelik insani yardım olduğuna açıklık getirdi.

Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor

Konferansa katılmadan Alman ARD televizyonuna açıklama yapan Heiko Maas, "500 milyon euroluk" ek bir yardımın verilebileceğini belirtmişti. Taliban'ın, gönderilecek mali desteği Afgan halkına ulaştıracağını düşünen dile getiren Maas, Taliban ile "teknik görüşmeler" yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Afganistan'ın yarısının hayatı ilaç ve gıda yardımına bağlı

Afganistan'da "insani felaket" tehlikesi olduğu gerekçesiyle toplanan BM'in, ortaya koyduğu verileri, yardım yapılmadığı takdirde Afganistan'da 5 yaşın altındaki çocukların yarısının açlıkla mücadele etmek zorunda kalacağını belgeledi. Halihazırda 38 milyonun yarısı hayatını ilaç ve gıda yardımlarına bağlı olarak sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Afganistan'a yapılması gereken doğrudan yardımın toplam miktarını 606 milyon dolar (514 milyon avro) olarak ifade etti.

2020 sonunda  BM Afganistan için yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolarlık yardım çağrısında bulunmuş ancak bu meblağ karşılanamamıştı.