Almanya, son zamanlarda yaptığı savunma alımlarına bir yenisi daha ekliyor.

İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede İsrail, askeri ürün ve siber sistem satışında rekor seviyede

Alman Federal Meclisi (Bundestag)  ordunun ihtiyaçları doğrultusunda 60 adet Boeing üretimi Chinook ağır nakliye helikopteri alımı için 8 milyar avroluk bütçe ayrılmasına onay verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), Chinook alımı için alınan onay kararırın memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

Berlin, yaşlanan CH-53 filosunu değiştirmek için geçen yıl Boeing'ten 60 Chinook ağır nakliye helikopteri almayı planladığını açıklamıştı. Bundestag, ilk etapta 6 milyar dolarlık bir bütçe belirlemişti.

Almanya'nın satın alma niyeti sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı, 11 Mayıs 2023'te Yabancı Askeri Satış Programı kapsamında Alman hükümetine 8 milyar avro değerinde 60 adet CH-47F Chinook helikopterin olası satışına onay vermişti.

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Alman Şansölyesi Olaf Scholz, Şubat 2022'de savunma harcamalarında ciddi bir artışa giderek Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) için 100 milyar avroluk bir savunma bütçesi açıklamıştı.

Rekor savunma bütçesi sonrası Berlin hükümeti, ülkenin hava caydırıcılığını artırmak için ABD'den 35 adet 5'inci nesil F-35 savaş uçağı almak için sözleşme imzaladı.

Ayrıca Bundestag, ülkenin hava savunmasının güçlendirilmesi için İsrail'den Arrow-3 hava savunma sistemi alınması kapsamında girişimlerde bulunulmasını onay verdi.