Almanya, havadan keşif yeteneklerini için geliştirmek için yeni alımlar yapıyor.

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr), Rheinmetall ile 13 adet LUNA NG keşif İHA'sının tedariki için yaklaşık 200 milyon avroluk bir sözleşme imzaladı.

Yaklaşık 200 milyon avroluk sözleşme, 13 adet İHA'nın yanı sıra yedek parça ve eğitim desteğini kapsıyor olup ilk teslimatların 2025 yılının ikinci çeyreğinde yapılması planlanıyor.

LUNA NG keşif İHA'sı, Alman Silahlı Kuvvetleri'nde "Yeni Nesil Hava Destekli İnsansız Kısa Menzilli Keşif Ekipmanı" anlamına gelen "HUSAR" olarak isimlendirilecek. HUSAR, Alman Ordusu'nun keşif ve topçu birliğinde görevlendirilecek.

LUNA NG, düşman unsurlarının gerçek zamanlı keşfi, sınıflandırılması ve tanınması için geliştirildi ve Ukrayna'daki savaş sırasında büyük önem kazandı. 110 kilogramlık maksimum kalkış ağırlığıyla kendi sınıfında dikkat çeken İHA, aerodinamik, ultra hafif ve yüksek stabiliteye sahip tasarımı sayesinde 5000 metre irtifada 12 saatten fazla havada kalabiliyor.

Genel olarak LUNA NG keşif İHA'sı, ağ destekli operasyonlar için bir sensör bileşeni olarak hizmet ederek kritik gerçek zamanlı keşif yetenekleri sağlar.