Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası savunma alımlarını artıran Almanya, bu alımlara bir yenisini daha ekliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), Almanya'ya 2,9 milyar dolarlık AIM-120C-8 AMRAAM Orta Menzilli Hava Hava Füzesi olası satışına onay verildiğini açıkladı.

Onaylanan 2,9 milyarlık satış kapsamında Almanya, 969 adet AMRAAM füzesi tedarik edecek.

DSCA'nın açıklamasına göre satış, 12 adet AMRAAM C8 Güdüm Bölümünü, 969 adet AIM-120C-8 AMRAAM Orta Menzilli Hava Hava Füzesini, AIM-120 Eğitim Füzelerini ve bazı ek hizmetlerin tedarikini kapsıyor. Satış kapsamında ana yüklenici ise ABD’li Raytheon şirketi olacak.

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Almanya'nın AMRAAM füzesi ile ilgili yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, Avrupa'da siyasi ve ekonomik istikrar için önemli bir güç olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) müttefikinin güvenliğini artırarak ABD'nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.

Önerilen satış, Almanya'nın modern, yetenekli havadan havaya mühimmatlara sahip olmasını sağlayarak mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyetini artıracak. Bu satış, Alman Hava Kuvvetlerinin ABD, NATO ve diğer bölgesel kuvvetleriyle halihazırda sürdürülen yüksek olan birlikte çalışabilirliğini daha da ileriye taşıyacak. Almanya'nın envanterinde bulunan AMRAAM'lar mevcut ve bu ürün ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine entegre etmekte hiç zorluk çekmeyecek." ifadelerine yer verildi.