Savaşın başından beri Ukrayna'ya askeri araç desteğinde bulunan NATO ülkeleri, son zamanlarda silah stoklarının gün geçtikçe erimesinden dolayı zorluk yaşıyor.

NATO üyesi ülkeler Ukrayna'ya taahhüt edilen ağır araçları temin etme noktasında zorlanırken Almanya, dün Ukrayna'ya göndermek üzere "yarım tabur" Leopard 2 tankına sahip olduğunu açıkladı.

The Defense Post'un haberine göre Almanya geçen ayın sonlarında yaptığı açıklamada, Kiev ve destekçilerinin malzemelere yeşil ışık yakması yönündeki baskılarının ardından, Ukrayna güçlerinin Rusya'ya karşı savaşmasına yardımcı olmak için yaklaşık olarak 30 adet savaş tankı göndermeyi hedeflediğini duyurdu.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, NATO Savunma Bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada Almanya'nın şu ana kadar sadece 14 adet yeni A6 tipi Leopard tankı gönderdiğini ve Portekiz'den de 3 adet tank temin ettiklerini söyledi.

File:Leopard 2A6 with new smoke dispenser.jpg - Wikimedia CommonsAçıklamasında, gönderecekleri tankların henüz 1 adet tabura ulaşmadığını fakat yarım tabur olacağını kaydeden Pistorius; Ukrayna'ya teslimatın mart ayının son haftasında olacağını ifade etti.

Almanya, Polonya ve Ukrayna liderleri, Salı günü Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısında diğer NATO üyeleriyle görüşerek Kiev'e daha fazla tank gönderilmesini sağlamaya çalıştı.

Bu hafta içinde potansiyel bağışçılarla daha fazla görüşme yapılacağını söyleyen Pistorius; Almanya'nın Hollanda'nın 14 Leopard 2 tankı göndermesine karşı olduğunu; çünkü bunun Alman-Hollanda ortak tugayının "operasyonel hazırlığını zayıflatacağını" belirtti.

Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği

Ukrayna NATO toplantısında Batılı destekçilerinden, Rusya'nın olası bir saldırısını püskürtmesine yardımcı olmak ve kendisinin de saldırıya geçmesine izin vermek için modern savaş tankları göndermelerini talep etti.

Polonya da Ukrayna'ya bir tabur Leopard 2 tankı göndermeyi taahhüt etti ve şu anda Ukraynalı birlikleri bu tankları kullanmaları için eğitiyor.

Kanada halihazırda birkaç Leopard tankı gönderdi ve Norveç de sekiz tane daha gönderme taahhüdünde bulundu.