Lockheed Martin imzalı F-35 savaş uçağı satın almaya hazırlanan Almanya, bu alım sürecinde yaşanabilecek sorunlardan endişe duyduğu ortaya çıktı.

AFP'nin haberine göre, Almanya Federal Meclis Bütçe Komisyonu'na gönderilen gizli belgede, Alman Savunma Bakanlığının yaklaşık 10 milyar euro tutarındaki alımda "gecikmeler yaşanabileceği ve ek maliyetlerin gelebileceği" konusunda endişeli olduğu belirtildi.

AFP, söz konusu belgenin komisyon için Maliye Bakanlığı tarafından hazırlandığını ve Savunma Bakanlığının değerlendirmelerine dayandığını bildirdi.

All The German F-35s To Be Stationed At Büchel Air Base - The Aviationist

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası Alman ordusunun modernizasyonu için 100 milyar avroluk ek fon ayıran ve bu kapsamda Tornado savaş uçaklarından oluşan filosunu F-35'lerle yenilemek isteyen Almanya, geçen Mart ayında 35 adet F-35 jeti satın alacağını duyurmuştu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da geçen hafta yaptığı açıklamada, F-35'lerin alımına dair sözleşmenin bu yıl sonuna kadar tamamlanmasını istediğini ifade etti. Fakat AFP'nin ulaştığı belgeye göre F-35'lerin konuşlandırılacağı Büchel hava üssünde yapılması gereken iyileştirme çalışmalarının, F-35'lerin 2026 yılındaki teslimatına kadar yetiştirilip yetiştirilemeyeceği konusunda tereddütler yaşanıyor.

ABD Hava Kuvvetlerine ilk T-7A Red Hawk uçağı teslimatı ABD Hava Kuvvetlerine ilk T-7A Red Hawk uçağı teslimatı

Germany will buy F-35 jets as it ramps up military spending after Russia's  Ukraine invasion | CNN

ABD tarafının güvenlik taleplerinin bir hayli karmaşık olduğu, bunların da gecikmeleri ve maliyetleri daha da artırabileceği ifade edilen belgede ayrıca, F-35'lerin Almanya'daki uçuş operasyonları için gerekli onayların da yetiştirilememe ihtimalinin bulunduğu ifade edildi. Belgede bu durumun jetlerin kısıtlı kullanımı sonucunu doğurabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

AFP'ye konuşan bir Savunma Bakanlığı sözcüsü, parlamentoyla "yakın iş birliği" yapılarak konuların "açıklığa kavuşturulacağını" kaydederken AFP'ye bilgi veren parlamento kaynakları ise Savunma Bakanlığında yarın Bütçe Komisyonu'ndaki koalisyon partili üyelerin katılacağı bir acil durum toplantısı gerçekleştirileceğini söyledi.

Bütçe Komisyonu'nun proje için ayrılan fonun ilk dilimini 14 Aralık'ta onaylaması bekleniyor.