Alman SIGINT uçağı projesinde önemli bir aşama daha geride kaldı!

ABD'den Hırvatistan'a Bradley M2A2 ZMA teslimatı ABD'den Hırvatistan'a Bradley M2A2 ZMA teslimatı

Hensoldt firması tarafından Alman Hava Kuvvetleri için Bombardier Global 6000 iş jeti üzerinden geliştirilme çalışmaları devam eden Pegasus (Persistent German Airborne Surveillance System) projesinde CDR aşaması geride kaldı. Açıklama Savunma Bakanlığı ve Alman Hava Kuvvetleri yetkililerince proje hakkında yapılan proje inceleme toplantısının ardından Hensoldt tarafından gerçekleştirildi.

Pegasus 2

Açıklamada, “CDR toplantısında hem kamu müşterisinden hem de gelecekteki kullanıcıdan Bundeswehr temsilcileri, PEGASUS silah sisteminin SIGINT bileşenlerinin tasarımını inceledi. Çok sayıda bireysel sunumda müşteriye, kapsamlı gereksinimlerine yönelik uygulama planlamasının ayrıntılı bir sunumu yapıldı. Aynı zamanda, genel projenin ilerleyişi çeşitli yazılım ve donanım gösterimleriyle aktarıldı.  Daha sonra alt yüklenici Lufthansa Technic, ortaya çıkan keşif sisteminin uçağa planlanan entegrasyonu ve ilgili dönüştürme aşamaları hakkında etkileyici bir sunum yaptı." ifadeleri kullanıldı.

Pegasus projesi ile beş Breguet BR1150 Atlantic uçağının Haziran 2010'da kullanımdan kaldırılmasından bu yana Alman Hava Kuvvetleri’nin eksik olan SIGINT kabiliyetini giderilmesi amaçlanıyor. Daha önce Alman Hava Kuvvetleri 2019 yılına kadar envantere girmesi düşünülen, SIGINT için yapılandırılmış 4 adet MQ-4C Triton almayı planlamış ancak Alman Hava Sahası üzerinde insansız sitemlerin uçuşuna dair çekinceler nedeniyle insanlı sistemlere yönelmişti.

Euro-Hawk

Alman Savunma Bakanlığı, ana yüklenici Hensoldt ve alt yüklenici Lufthansa Technic ile 2021 yılında 3 adet Bombardier Global 6000 iş jetinin alımı, SIGINT ekipmanlarının geliştirilmesi ve uçaklara entegrasyonuna yönelik yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında Lufthansa Technic, 3 adet uçağın üreticiden tedariki ve uçak üzerindeki modifikasyonlarda işlem yapacak, Hensoldt ise SIGINT ekipmanların geliştirilmesi ile üretimini ve uçağa entegrasyonlarını gerçekleştirecek.