Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Uluslararası şirketlerin uzaydan internet hizmeti sağlama yarışı hız kazandı.

En Son Haber'in verdiği bilgilere göre, 2020 yılında Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC), internet uyduları için gereken izinleri alan Amazon, interneti uzaydan ışınlayacak bir geniş bant hizmeti olan Project Kuiper uzay internet projesi için 2022 yılının sonlarında ilk test uydularını fırlatmayı planlıyor.

Amazon, uyduları düşük dünya yörüngesine fırlatabilmek için uzay teknolojisi ve roket girişimi olan ABL Space Systems ile sözleşme imzaladı.

Konuyla ilgili olarak Federal İletişim Komisyonu, uyduların yarısının fırlatılması için ABD’li şirkete 2026'ya kadar süre tanıdı.

Amazon'un müşterilerine internet hizmeti sağlayabilmesi için yörüngede en az 578 uyduya gereksinimi var. Şirketin 3 bin 236 adet uydu fırlatmayı planladığı biliniyor.

Amazon, aynı zamanda bu girişimiyle SpaceX şirketine de rakip oluyor. 

SpaceX, gelecek yıllarda 42 Starlink uydusunu uzaya fırlatarak dünyaya uydudan internet bağlantısı sağlamayı hedefliyor. Halihazırda çok sayıda uyduyu yörüngeye gönderen şirketin belli noktalarda hizmet vermeye başladığı biliniyor.

SpaceX’in Starlink uydularıyla uzayda gerçekleştirdiği çalışmaları takip eden Amazon’un bu adımları uzay teknolojilerinde yeni kapıların açılacağının habercisi durumunda görünüyor.