ABD Uzay Kuvvetleri şu anda Katar’ın El Udeid Hava Üssü'nde 20 havacıdan oluşan bir birlik tutuyor. ABD ordusunun en yeni kolu olan Uzay Kuvvetleri hakkında, Kasım ayında yapılacak seçimler için Trump’ın bir propaganda malzemesi olduğu düşünülüyor.  İlk kurulduğunda Uzay Kuvvetlerinin logosunun uzay temalı TV dizisi “Star Trek” ile olan benzerliğinden dolayı birlik, internette galaksiler arası savaşlar ile alakalı şakalara konu olmuştu.

Ancak 1991 yılında ilk kez “uzay savaşı” denebilecek olaylar Irak ve Kuveyt arasında yaşanmıştı. El Udeid’de bulunan Amerikan birliklerinin başındaki Albay, basına bazı aşırı agresif bir tutum takınan ülkelerin çatışmaları uzaya taşımak istediğini; dolayısıyla bu ülkelere karşı rekabet etmeleri ve kendilerini savunmaları gerektiğini söyledi. Her ne kadar Albay agresif ülkeler için isim vermese de aralarındaki gergin ilişkilerden dolayı bu ülkelerden birinin İran olduğu biliniyor.

ABD'li yetkililer Çin ve Rusya tehdidine dikkat çekmişti

Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu

Geçtiğimiz bahar İran yörüngeye bir uydu yollamıştı. Bu olay uzmanlarca İran’ın gizli bir askeri uzay programı olduğunun açığa çıkartığı şeklinde yorumlanmıştı. Bu durum karşısında ABD tedirgin olmuştu.

Esasen Uzay programları açısından Çin ve Rusya, ABD için İran’dan daha büyük bir tehdit arz ediyor. Geçen ay ABD’li yetkililer ABD hükümetini, Rusya ve Çin’in ABD uydularını çalışamaz hale getirebilecek ve uzaya tehlikeli enkaz parçaları yayarak telefonları, drone'ları, savaş uçaklarını ve hatta uçak gemilerini aksatabilecek silahlar geliştirdiği konusunda uyardı.

Amerikalı yetkililer Uzay Kuvvetleri'nin yaptıkları yeni mevzilenmenin ABD’nin çıkarlarını korumak için olduğunu ve dünyanın dışına taşınmış bir silah yarışını tetiklemek olmadığını söyledi.