ABD silahları kuvvetleri yeni trendleri takip etmeye çalışıyor!

Bilgi teknolojisi (IT) ve danışmanlık firması CGI Federal Inc. tarafından servise sunulan bilgiye göre geçen ay, Deniz Piyadeleri Platformu Entegrasyon Merkezi (MCPIC) tarafından gerçekleştirilen  "dünyamız ölçeğinde ve metaverse ortamında gerçek zamanlı bir deneme" başarıyla sahaya sürüldü.

Sanal ve gerçek dünyanın entegrasyonun başarıyla tecrübe edildiği bu simülasyon, Deniz Piyadeleri'nin eğitim ve öğretim sürecinin yanı sıra operasyonel verimliliği artıracak gelişmiş görselleştirme, gerçek zamanlı izleme, simülasyon yetenekleri ve tahmine dayalı analitiği nasıl elde edebileceğini gösterdi.

Basit bir ifadeyle bu simülasyonun kuvvet birimleri için kullanılacak sonsuz potansiyeli bünyesinde barındırdığı ifade ediliyor. Denizci piyadeler için önemi olacak en ufak ayrıntıdan hayati öneme sahip olan verilere kadar bu simülasyon aracılığıyla erişilip, deneyimlenebiliyor. Elde edilebilen veri setleri içerisinde “hava durumu simülasyonları, yakıt seviyesi ölçümleri, yönlendirme ve metrelere kadar konumları” bulunuyor.

ONR-USC-metaverse

CGI'nın gelişen teknolojilerden sorumlu başkan yardımcısı Victor Foulk, Military.com'a bu simülasyonun önemini "Gerçek ile gerçeküstü arasında köprü kurmaya odaklandık" cümlesiyle belirtti. Ayrıca, sanal gerçeklik (VR) başlıkları ve Star Wars benzeri etkileşimli haritalar ile karıştırılmaması gerektiğini söyleyerek, denizcilerin bu uygulamayı ne zaman kullanmaya başlayacakları hakkında net bilgisinin bulunmadığını belirtti.

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Military.com'a görüşlerini aktaran subaylar simülasyonun sağlayacağı faydaları sıraladılar. Onlar için “Bilinmeyen riskleri azaltmak ve hem ekipman hem personel kaybını önlemiş olmak” çok önemli bir husus olarak öne çıkıyor. Burada insan kaynağı yetiştirmenin ve yetiştirilmiş insan kaynağının kaybı neticesinde tekrardan yerine istihdam etmenin zorluğuna işaret edilerek, simülasyon ile birlikte bu kayıpların azalacağı düşüncesini paylaşıyorlar.

Güvenlik ve istihbarat söz konusu olduğunda yapay zekaya yönelik endişeler de gündeme geliyor. Endişeler başlıca veri güvenliği ve şifreleme hususlarını içeriyor. Deniz Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Komuta Veri ve Analitik Ofisi Otomatik Sistemler Grubu sorumlusu Scott Prouse ise “Deniz Kuvvetleri varlıklarıyla ilgili büyük miktarda verinin düşmanlar için yüksek öncelikli bir hedef haline geldiğinde, bir güvenlik riski oluşturup oluşturmayacağına” yönelik soruyu “bu konuda sizinle tartışamam” diyerek kapattı. Ancak, "MCPIC'nin tam akreditasyona sahip bir platform olduğunu söyleyebilirim ve Savunma Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan tüm güvenlik protokollerine uymaktayız," diyerek ayrıca MCPIC'in çalıştığı verilerin "özellikle hassas veriler" olmadığını ekledi.

mil-marine-enters-data-MCPIC-1800

Veri güvenliği konusunun önemine vurgu yapan Prouse “Daha güvenli olabilmek için buluta geçiş sürecindeyiz. Bu nedenle belirttiğiniz konu önemli, ancak akreditasyonu sürdürmek için gereken oldukça katı yönergelerin tamamını takip ediyoruz.” cümlelerini kullandı.