Siber savaş ve etki operasyonları, 16'ncı Hava Kuvvetleri için temel odak alanları olarak birleşiyor!

16'ıncı Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Kevin Kennedy, siber hava kuvvetlerinin özellikle dezenformasyon kampanyalarını ortaya çıkarmak ve düşmanların dezenformasyonu yaymak için kullandığı ağları hedef alıp bizzat etkilemeye kadar her şeye daha fazla zaman ayıracağını söyledi.

Kennedy, Çarşamba günü Mitchell Havacılık ve Uzay Çalışmaları Enstitüsü etkinliğinde “Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri için operasyonel düzeyde bilgi savaşı odaklı görevlendirildik. Böylece, kurduğumuz yapıda, siber savaş operasyonlarına merkezimiz liderlik edecek," dedi

Amerika Birleşik Devletleri askeri, özellikle Çin ve Rusya'ya kıyasla nispeten az çaba harcadığı yüksek performanslı platformlar veya çeşitli alanlarda ekipler geliştirmek gibi alanları içeren siber kapasitelerine odaklandı. Kennedy, "Düşmanlar, bizi bilgi (information) alanında manipüle etmeye zaten çalışıyorlar. Manipülasyon, içgörü elde etmek, algılarımızı  ve nihayetinde davranışlarımızı şekillendirmek amacıyla yapılıyor" sözleriyle açıkladı.

cyberairforceBu, bilgi operasyonları planlaması yapmış daha fazla planlamacımız olduğu anlamına geliyor ve bilgi savaşı yeteneklerini daha fazla bir araya getirme konusunda attığımız adımlardan biri olarak diğer hava muharebe komutlarına getirmeyi düşündüğümüz bir perspektif" dedi. Kennedy ayrıca ABD Siber Komutanlığı ile olan uyumlarına dayanarak bu konuda ABD Hava Kuvvetleri'ndeki birçok yerden daha fazla deneyime sahip olduklarını belirterek siber operasyonları planlama ve daha fazla siber yeteneği  bir araya getirmeyi diğer hava muharebe komutanlıklarına getirmeyi düşündüklerini ekledi.

STM CTF (Capture The Flag) heyecanı başlıyor! STM CTF (Capture The Flag) heyecanı başlıyor!

"Operasyon faaliyetlerimizin ve rekabete yönelik yatırımlarımızın siber sahaya ilişkin temel anlayışı nasıl oluşturduğunundan hareketle bilgi ortamını nasıl etkilediğini saptamak ve düşmanlarımızın algılarının ne olduğunu anlamak için siber savaş operasyon merkezi konsepti üzerinde çalışıyoruz." diye sözlerine devam eden  Kennedy, savaş alanından uzakta, Hava Kuvvetlerinin, düşman siber operasyonlarını henüz olay gerçekleşmeden tespit etme ve önleme aşamasında hükümetteki diğer ortaklarla daha fazla çalışma yapacağını söyledi. Bu açıklama ise Siber altyapı güvenliği ajansının daha önce denediği ve oldukça tartışılan sosyal medya şirketlerine danışılacak düşüncesini akıllara getirdi.

commanderof16thDüşmanların, “savaşmanın ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı mücadele etmenin bir anlamı olmadığı yönünde” olumsuz bir algı yaratmaya çalıştıklarını gördüklerini belirten Kennedy’e göre bu dezenformasyonu saptamak ve doğru bilgiyi yaymak çok önemli. Dezenformasyonu yaymak için genellikle ABD Siber Komutanlığı ile çalıştıklarını ancak sosyal medyada hizmet şartları ihlalleri görülürse de kurumlar arası ortaklık yapacaklarını belirterek "sosyal medya dezenformasyon faaliyetinin savaş alanıdır" cümlesiyle açıklamasını sonlandırdı.

16'ncı Hava Kuvvetleri, bilgi savaşında gerekli olan istihbarat toplama ve toplanan bilgiyi işleme, keşif ve gözlem gibi kritik detaylardan sorumlu siber odaklı bir Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) kuruluşu olarak biliniyor. Teksas'taki San Antonio-Lackland Ortak Üssü'nde merkezi bulunuyor.