Yaşanan pek çok aksiliğin ardından medyada Rusya'nın "şanssız" veya "sorunlu" uçak gemisi olarak anılan Amiral Kuznetsov yeni bir sorunla daha karşı karşıya kaldı.

Onarım çalışmaları devam eden Rus Admiral Kuznetsov uçak gemisinde yangın meydana geldi. Tersanede bulunan gemiye yetkililer tarafından anında müdahale edildi.

TASS Haber Ajansı'nın haberine göre Rusya’nın en kuzeybatısındaki Murmansk şehrindeki Zvyozdochka tersanesinde bulunan Admiral Kuznetsov'da, yanaşma esnasında bir yangın meydana geldi.

Yerel kaynakların bu sabah TASS'a yaptığı açıklamada 20 kişinin tahliye edildiği, yangının söndürüldüğü ve "herhangi bir can kaybı olmadığı" ifade edildi.

Russia's Only Aircraft Carrier Burning After Welding Mishap, At Least 1  Dead - USNI News

Admiral Kuznetsov'un onarım çalışmalarını yürüten United Shipbuilding Corporation'ın Genel Müdürü Alexei Rakhmanov, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada olayın onarım çalışmaları sırasında meydana geldiğini söyledi.

ABD'den Suudi Arabistan'a Abrams ve Bradley için yedek parça satışı ABD'den Suudi Arabistan'a Abrams ve Bradley için yedek parça satışı

Son bir kaç yıl içinde yaşadığı kazalarla gündemde kalmaya devam eden Admiral Kuznetsov, Ekim 2018'de denize indirilirken üzerine vinç düşmesiyle güvertesi zarar görmüş; Aralık 2019'da da çıkan yangın sebebiyle de hasar almıştı. Yangında gemi içinde bulunan iki kişi hayatını kaybetmiş ve onlarca çalışan da yaralanmıştı.

Rakhmanov 2019'da yaşanan kazanın 4.7 milyon doları aşan bir maliyetinin olacağını söylemişti.

Kuru havuzdan ayrılacak

Diğer taraftan 2017'den beri bakımda olan ve havuz onarımları tamamlanan Rus uçak gemisi "Admiral Kuznetsov" ağır uçak gemisi önümüzdeki birkaç gün içinde havuzdan ayrılacak.

Rakhmanov gemi onarımındaki son gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

"Rıhtım onarımları neredeyse tamamlandı. Geriye kalan tek şey gemiyi demirleme sahasında onarım için hazırlamak. Bu da önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşecek. Bir hendeği suyla dolduracağız, bariyeri aşağı çekeceğiz ve böylece uçak gemisinin onarımın son aşaması için demirleme yerine gitmesini sağlayacağız." dedi.

2023'te Rus Donanması'na teslim edilmesi planlanan Amiral Kuznetsov uçak gemisinin; yenilenmesinin ardından tamamen yeni bir savaş potansiyeline sahip olması ve Rus Donanması'na 10-15 yıl daha hizmet etmesi bekleniyor.