Türkiye'nin denizlerdeki en önemli gücü olacak Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde inşa faaliyetleri devam ediyor.

TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde TEKNOFEST İzmir’de hayaller Roketsan ile gökyüzünde

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre Anadolu gemisinde kaba inşanın tamamlandığı ve artık detayların ele alındığı görülüyor. Gemiye konuşlandırılması beklenen Bayraktar TB3 silahlı insansız hava aracı (SİHA) için ise pistte ve geminin arka kısmında henüz bir çalışma bulunmuyor.

Nisan ayında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile İstanbul Sedef Tersanesi’nde inşası devam eden Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde incelemelerde bulunmuştu.

Akar, Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nin kendileri için önemli bir ihtiyaç olduğunu kaydederek, "TCG Anadolu'nun çok üstün özellikleri var. Bu, Türk mühendisliğinin, işçisinin, müteşebbisinin, askerinin, Türk Deniz Kuvvetlerinin büyük bir başarısı olacak. Bu sadece bizim için değil, bölge için, dost ve kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm dünyada ihtiyaç duyulduğu hallerde, her türlü insani yardım için, onları desteklemek bakımından, doğal afetlerde, diğer insani yardım konularında başarılı bir şekilde kullanabileceğimiz bir platform." diye konuştu.