Envantere giriş için gün sayan Anadolu LHD Gemisi’nde bir aşama daha geçildi.

Gemiden karaya çıkarma amaçlı kullanılacak olan LCVP tipi çıkarma botları suya indirildi.

40 askerle seyretme kapasitesine sahip botlar 26 knot hızda seyrediyor.

Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi

SİHA kapasitesi ile ön plana çıkan Anadolu LHD Gemisi için 10 adet LCVP tipi çıkarma botu üretilecek.

LCVP tipi çıkarma botu

Deniz Kuvvetleri bünyesinde aktif olarak LST tank çıkartma gemilerinde bulunan LCVP tipi çıkarma botları; hafif yükleri, hafif zırhlı araçları ve esas olarak amfibi komandoları gemiden hızlıca karaya intikal ettirmek için kullanılıyor.

Araçlar çok çevik, hafif ve yüksek süratli olup kendini koruma amaçlı bir adet makinalı tüfekle donatıldı.

TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar tank çıkartma gemilerinde bulunan LCVP’lerin özellikleri ise şöyle:

  • 8 ton yük taşıma kapasitesi
  • 40 personel taşıma kapasitesi
  • 20 knottan fazla seyir sürati

TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar LST gemilerinde 4 adet, TCG Sarucabey ve TCG Karamürselbey LST gemilerinde 2 adet LCVP tipi çıkarma botu bulunuyor.

Anadolu LHD Gemisi

Türkiye’nin en büyük gemisi olacak Anadolu LHD Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, 2022 yılının ilk yarısında envantere girecek.

Anadolu LHD’nin en hızlı biçimde envantere girmesi için yapılan çalışmalar Sedef Tersanesi’nde hız kesmeden devam ediyor.

Anadolu LHD’nin bazı detay donanımları ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildikten sonra icra edilebilecek.

Anadolu LHD’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisine dönüştürülmesi sürecinde katlanabilir kanatlara sahip olacak 50 adet Bayraktar TB3 SİHA platformu gemiye konuşlandırılacak. Anadolu LHD’ye entegre komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabilecek.

Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonu tamamlanan L400 Anadolu LHD Gemisi Liman Kabul Testlerine (HAT) devam ediyor. 2022 yılı Aralık ayında Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek. Sedef Tersanesi takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etmişti. Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiğinde amiral gemisi olacak olan Anadolu LHD aynı zamanda Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

Anadolu LHD Gemisi dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.