TUSAŞ, ANKA SİHA'nın yeni bir ülkeye ihracatı için kolları sıvadı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) heyeti, Arjantin'e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Arjantin Savunma Bakanı Jorge Taiana ile bir toplantı gerçekleştirdi.

F7dnwaMXkAAvhPA

Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak'ın da katıldığı toplantı sırasında taraflar, savunma sanayii alanında üretim kabiliyetleri, tedarik, mal ve hizmet bakımı ve ilgili teknik ve lojistik desteği geliştirmek için iş birliği kurmayı amaçlayan bir mutabakat zaptı imzalanmasında anlaşmaya vardı.

Toplantı sırasında TUSAŞ heyeti, Arjantin Savunma Bakanı Taiana ve savunma yetkililerine şirketin sabit ve döner kanatlı hava araçları, insansız hava araçları, gözlem ve iletişim uyduları hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

F7dsBo0WgAAPaEz

ABD'den Almanya'ya MK 54 hafif torpido satışı ABD'den Almanya'ya MK 54 hafif torpido satışı

TUSAŞ heyeti ayrıca, toplantı esnasında ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı'nın (SİHA) satışı için Arjantin'e bir teklifte bulundu. TUSAŞ'ın teklifi, Arjantin’in savunma sanayiinin gelişimini desteklemek için olası ANKA tedariki durumunda üretim iş birliği anlaşmaları (offset) olasılığını da içeriyor.

Toplantı sonrasında TUSAŞ heyeti Arjantin Savunma Bakanı Taiana’ya ANKA SİHA’nin bir maketini hediye etti.

TUSAŞ ile Arjantin, sıkı bir savunma ve teknoloji ilişkisine sahip. Bilindiği üzere TUSAŞ, Arjantin merkezli bir şirket olan INVAP ile iletişim uydularının ortak geliştirilmesi için bir iş birliği içerisinde bulunuyor.

ANKA SİHA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 2010 tarihinde gerçekleştiren ANKA İHA, üzerinde entegre gece ve gündüz, kötü hava şartların da dahil çalışabilen, yüksek çözünürlüklü kamerası ile keşif, gözetleme, sabit-hareketli hedef tespit, teşhis tanımlama gibi üstün performans görevlerinin yanı sıra 17 metre açıklığa sahip kanadının altında 350 kg’a kadar farklı mühimmat ve faydalı yükler taşıyabiliyor.

Tamamen otonom iniş seyir ve dönüş kabiliyetine sahip olan ANKA, 30 saati aşkın görev süresine sahip ve 30.000 feet irtifada uçabiliyor. Bugüne kadar 170.000 saatin üstünde uçuş gerçekleştiren ANKA üzerine entegrasyonu tamamlanan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi ile birden fazla sistemin aynı anda koordinasyonu da sağlanmış oldu.