Türkiye ile ABD arasında sürpriz bir F-35 toplantısı gerçekleştirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, Türkiye'ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek, Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ile F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edilmiş ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır." ifadelerine yer verildi.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

ABD Savunma Bakanlığı da Türk yetkililerle gerçekleştirilen toplantı ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamaya göre, ABD’nin Avrupa ve NATO Politikası Baş Direktörü Andrew L. Winternitz ve Savunma Tedarik ve İdameden Sorumlu Müsteşarlığın Planlama, Programlar ve Analiz Direktörü Melissa Benkert 27 Ekim Çarşamba günü Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ankara’da gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesi ise Türkiye’nin “23 Eylül’de sona eren F-35 programından çıkarılmasından kaynaklanan kalan sorunları ele almak için anlaşmazlık çözümü” idi.

Açıklamada, Türk heyetinin Milli Savunma Bakanlığı temsilcilerinden oluştuğu ifade edilirken, toplantının “ABD hükümetinin, Türkiye’nin F-35 programına önceden katılımını saygıyla sonuçlandırma taahhüdünü göstermekte” olduğu vurgulandı.

Pentagon, görüşmelerin verimli geçtiğini ve delegasyonların önümüzdeki aylarda Washington, D.C’de tekrar bir araya gelmeyi planladığı belirtildi.