Google, Iphone'ların varsayılan arama motoru olmak için Apple’a ödeme yapıyor. Apple’ın, Google üzerinden elde ettiği gelir yılda 12 milyar dolara yakınlaşıyor. Apple ve Google, Perşembe günü son çeyrekteki kazançlarını açıkladı. Analistler, Apple’ın Google’a olan bağımlılığı hakkında fikir sahibi olmak için açıklanan değerleri inceledi.

The Washington Post tarafından yapılan habere göre, ABD Adalet Bakanlığı’nın Google’a açmış olduğu dava sonrasında; Google’ın, telefon üreticisi Apple’a yaptığı ödemeler gün ışığına çıktı. Adalet Bakanlığı, Google’ın diğer küçük rakiplerine karşı haksız bir avantaja sahip olduğunu düşünüyor. Teknoloji devinin rakipleri, Apple gibi şirketlere pazar payından gelen büyük ödemeler yapamıyor.

İstatistikler analistlerin beklentilerini karşılamadı

Google’dan gelen ödemeler Apple’ın “servisler” kategorisine yönlendiriliyor. Bu kategoriden elde edilen kazançların yanında IPhone satışlarından elde edilen kazançlar da Wall Street’in özel olarak ilgisini çekiyor. Örneğin bu çeyrekte İphone satışlarından elde edilen kazanç 26.44 milyar dolar oldu ancak geçen sene elde edilen kazanç 33.36 milyar dolardı. Analistlerin beklentilerini karşılamayan istatistiklerden sonra borsada yüzde 5 düşüş yaşandı.

Apple’ın “servisler” üzerinden elde ettiği kazanç, son çeyrekte yüzde 16 yükselerek 14.55 milyar dolara ulaştı. Ancak Adalet Bakanlığı’nın açtığı dava sonrasında ortaya çıkan verilere göre Apple’ın “servisler” üzerinden aldığı kazancın çeyreği Google üzerinden elde ediliyor.

Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

Google’ın Apple’a sağladığı gelirin daha fazla artmayacağı öngörülüyor. Apple kendisinin servisler üzerinden elde ettiği geliri artırmak ve böylece Google sayesinde bu kategoriden elde ettiği gelirin oranını azaltmış olmak istiyor.

Apple kendi arama motorunu çıkarabilir

Adalet Bakanlığı’nın açtığı dava sonrasında Apple’ın kendi arama motorunu çıkartma ihtimali de konuşulmaya başlandı. Eğer Apple dava sonrasında Google ile olan karlı anlaşmasını kaybederse, alternatif olarak kendi arama motorunu çıkartıp reklam geliri elde ederek zararını kapatabileceği düşünülüyor. Ancak kendi arama motorunu geliştirip reklam satması durumunda Apple, iddia ettiği “gizlilik politikaları” ile ters düşmüş olacak. Bu durumun Apple’ın diğer alanlardaki büyüme oranlarına negatif olarak yansıyacağı düşünülüyor.