Geçtiğimiz hafta yeni iOS güncellemesi ile cihazlarındaki uygulamaların kullanıcı bilgilerinin toplamasına sınırlama getiren ve bu bilgilerin toplandığında kullanıcıya uyarı göndermeye başlayan Apple, bu davranışı ile Facebook cephesinden tepki çekti.

Facebook, iOS’un gizlilik özellikleriye kullanıcı bilgilerinin izlenmesine izin vermemesi üzerine, Apple’ı küçük işletmelere zarar vermekle suçlayarak ABD gazetelerinde tam sayfa bir reklamla hedef aldı. Facebook gelirlerinin çoğunu kullanıcı bilgilerine dayalı reklamlar aldığı için bu durumdan oldukça şikayetçi.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

BuzzFeed News'in raporuna göre Facebook, yeni App Store kurallarını ve işlerini nasıl etkileyeceklerini tartışmak için çalışanlarıyla toplantılar düzenledi. Rapora göre, Facebook çalışanları için Apple’a yapılan saldırıların hepsinin doğru olmadığını savundu. Çalışanlardan biri, patronlarının Facebook’un kötü uygulamalarını haklı çıkarmak için küçük işletmeleri bir kalkan olarak kullandıklarını söyledi.

Bir kullanıcı, Facebook yöneticisi Dan Levy’nin kampanyayla ilgili bir gönderisine yanıt olarak, “Kötü bir şeyi yapmayı sempatik bir mesajla insanların arkasına saklanarak haklı çıkarmaya çalışıyormuşuz gibi geliyor." ifadelerinde bulundu.

Apple, Facebook’un yanıtlarına ise sosyal ağın, kullanıcıların mahremiyetiyle ilgili uygulama politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyleyerek cevap verdi. Ayrıca kullanıcıların reklamlarla ilgili bilgilerinin kontrolünün kendilerinde olması gerektiğini savundu. Apple uygulama geliştiricilerine 2021’e kadar App Store kurallarına uymasını istedi, uyulmadığı takdirde uygulamalarının App Store’dan kaldırılacağını açıkladı. 

Uzun süredir devam eden Apple ve Facebook gerginliğinde, konuya Apple yöneticileri de dahil oldu. Daha önce de Facebook CEO’su Mark Zuckarberg de Apple’ı hedef alan açıklamalarda bulunmuş, ancak Apple cephesinden bunlara yanıt gelmemişti.