İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Apple, en çok yapay zeka firması satın alan şirket olarak biliniyor. Bu ününe yeni bir ekleme yapan Apple, İsrail menşeli bir yapay zeka şirketini bünyesine dahil etti. Apple’dan sonra en çok yapay zeka firması satın alan şirketler ise Google, Microsoft, Facebook ve Amazon şeklinde sıralanıyor.

CB Insight konuya dair bir rapor çıkarmıştı ve raporda, Apple’ın 2010-2019 yılları arasında 20 yapay zeka firmasını satın aldığı belirtilmişti. Değeri 2 trilyon dolara ulaşan şirket, yapay zeka gelişimine odaklanmaya devam ediyor.

“Gizlice” satın aldı

Middle East Monitor’un haberine göre Apple, kamera teknolojisi geliştiren Camerai girişimini satın aldı. Satın alma hadisesinin “sessiz sedasız” bir şekilde, bundan bir buçuk yıl önce gerçekleştiği öğrenildi. Milyonlarca dolara satın alınan şirket, Apple’ın bilgisayar vizyon ekibine dahil edildi.

Times of Israel’in yaptığı habere göre, Calcalist finans sitesi de satın alma işleminin gizli tutulduğunu bildirdi. Yine Calcalist’in bildirdiğine göre, Apple bir buçuk yıl önce elde ettiği girişimin geliştirdiği teknolojileri zaten iPhone kameralarına entegre etti.

Apple kameraları geliştirmeyi hedefliyor

Girişim çalışanlarının çoğu Apple’ın Herliya’daki Ar-Ge takımına dahil oldu. Camerai yapay zekayı, fotoğraflanmak istenenin sahnenin daha iyi algılanmasını ve bu teknolojilerle arayüz oluşturan AR grafikleri geliştirmesi için kullanıyor. Apple, Camerai hamlesiyle kameralarını daha iyi performans sergiler hale getirmeyi amaçlıyor.