Apple’a App Store’da bulundurduğu uygulamalardan aldığı komisyonla ilgili yöneltilen suçlamalar uzun süredir gündemini koruyor. Spotify, Facebook, Epic Games gibi piyasanın önde gelen şirketleriyle konuya dair gerek dava süreçleri yaşandı gerekse kritik açıklamalar yapıldı. Şimdi de Apple, ücretsiz bir uygulama olan WordPress ile gerginlik yaşadı.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Ücretsiz site kurma imkanı sağlayan WordPress, alan adları ve özel eklenti gibi özellikleri satmak suretiyle para kazanıyor. Apple ise kullanıcıların uygulamaların diğer platformlarında (örneğin internet sitesi) edindikleri içerik, özellik veya aboneliklerden kazanılan para için hak iddia ediyor. Apple politikalarına göre böyle bir durumda “uygulama içi satın alma” işlevinin olması gerekiyor. Bu işlev ile Apple, ücretsiz olan WordPress’in diğer alanlarda kazandığı karın yüzde 30’unu alabilmek istiyor.

Apple şartların dışına çıkan uygulamaların önünü kesiyor

Kullanıcıların ücretsiz olarak site kurmasına izin veren Wordpress’in kurucusu ve geliştiricisi, uygulamaya “uygulama içi satın alma” ekleyene kadar, Apple’ın güncelleme sunmadığını ve hataları düzeltmediğini açığa çıkardı.

WordPress kurucusu ve geliştiricisi Matt Mullenweg, Apple’ın WordPress’in uygulama içi satın alma işlevinin olmamasından rahatsız olduğunu açıkladı. Twitter’dan yaptığı paylaşım ile Mullengew, uygulama içi satın alma getirmedikleri için App Store tarafından kilitlendiklerini, güncellemelerin ve hata onarımlarının gerçekleştirilmediğini beyan etti.

Apple özür diledi

3 Hafta süresince güncellemeleri gerçekleştirilmeyen uygulamanın yetkilileri, bu durumun App Store'daki kasıtlı engellemeden kaynaklandığını belirtti. Sorunların çözülmesi adına uygulama geliştiricileri "uygulama içi satın alma" politikasının gerekliliğini kabul etmek durumunda kaldı. 

Apple tarafından, “Geliştirici ödeme seçenekleri hizmetlerinin görüntüsünü kaldırdığı için uygulama artık bağımsız ve uygulama içi satın alım sunması gerekmiyor. Geliştiriciyi bilgilendirdik ve sebep olduğumuz her türlü karışıklık için özür dileriz.” açıklaması yapıldı.