Şubat ayından bu yana Myanmar’da iktidarı elinde tutan ordu güçleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik bir baskı içerisinde. Arakanlı Müslümanlar ise uluslararası toplumun desteğini arıyor.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Arakan Rohingya Birliği tarafından yayınlanan raporda, Myanmar’da barış ve istikrarın geri geleceğine dair hiçbir işaretin olmadığı belirtilirken, cuntanın Arakanlı Müslümanların kimliklerini yok sayan bir tavır içerisinde olduğu belirtildi. Bu kapsamda, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik ırkçı ve şiddet temelli faaliyetlerini durdurması için uluslararası kamuoyunun baskı yapması gerektiği vurgulandı.

Konuya ilişkin olarak raporda baskı yapılması gereken başlıklar, "Cuntaya Rohingya etnik kökeniyle ilgili yanlış propaganda yapmaya son vermesi ve vatandaşlık haklarını iade etmesi, Bangladeş'te yaşayan Arakanlı Müslüman mültecilerin Arakan'daki evlerine dönüşlerinin hızlandırılması, ICJ'nin Rohingyaların korunmasına yönelik önlemlerinin sürdürülmesi, ülke içinde yerlerinden edilen Arakanlıların kendi evlerine dönmelerine izin verildiği gibi Rohingyalara da müsaade edilmesi, yerel ve uluslararası yardım gruplarının Arakan'da insani yardıma ihtiyaç duyulan her yerde faaliyet göstermelerine izin verilmesi." şeklinde sıralandı.