TSK'nın başarılı operasyonlarıyla zor zamanlar geçiren PKK'lı teröristler, Türkiye'ye sızmak için yeni yollar denemeye başladı.

PKK’lı teröristler Fırat Nehri üzerinden Türkiye’ye sızmak için Münbiç’in Karakozak bölgesinde tüp ve dalgıç kıyafetiyle 15 gün süren dalgıçlık eğitimi aldı.

Yerli ve millî imkanlarla üretilen ARAS-2023 dalgıç tespit sonarı; ABD'li askerlerden dalgıçlık eğitimleri alan PKK'lı teröristlerin yeni korkulu rüyası olacak.

ABD PKK'ya bu eğitimi de veriyor! - Başkentte Karar - Haberler - Son Dakika  Haberleri - Anlık Haberler - Güncel Haberler - Başkentte Haberler

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Türk savunma sanayiinin gurur projelerinden biri olan Anadolu gemisine geçtiğimiz günlerde entegre edilen Türkiye'nin ilk dalgıç tespit sonarı ARAS-2023, tanımlanan görevlerinin dışına çıkarak yeni bir güvenlik serüvenine daha imza atacak.

Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı

Türkiye'nin "nükleer santral projesinde sona gelmesi" ve "Karadeniz kıyısında çok büyük bir doğal gaz depolama merkezi kurması" bir yana dursun "terör tehdidinin son zamanlarda yeni bi boyut kazanması" da düşünülünce bugüne kadar başta askerî gemiler ve askerî tesislerin korunması için kullanılan dalgıç tespit sonarlarının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

ARMELSAN Genel Müdürü Can Emre Bakım, TRT Haber'e yaptığı açıklamalarda ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı'nı ele alarak su altından gelen kapalı ve açık devre solunum sistemli dalgıçları ve dalgıç intikal vasıtalarını tespit etmek için geliştirildiğini söyledi.

TCG Anadolu'ya takıldı: Dünyada çok az ülke yapabiliyor - Son Dakika  Haberleri

"Asimetrik savaş suyun altına taşındı"

Yaklaşık 1 km mesafeden otomatik olarak hedefleri tespit eden ARAS-2023'ün kullanıcıya/operatöre yaklaşık yarım saatlik bir müdahale süresi kazandırdığını söyleyen Can Emre Bakım asimetrik savaşın artık suyun altına taşındığına dikkat çekti. ARMELSAN Genel Müdürü, ARAS-2023’ün yeni versiyonunun bu tür tehditleri de hızlı ve doğru bir şekilde tespit edeceğini kaydetti. 

‘Made in Türkiye’ imzalı dalgıç tespit sonarıyla ilgili kısa bir zaman sonra çok önemli bir ihracat haberini kamuoyuyla paylaşacaklarına da işaret eden Bakım, PKK'lı teröristlerin dalgıçlık eğitimi almasının Türkiye'yi doğrudan etkileyeceğini ve ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı'nın bu gibi asimetrik saldırılar karşısında kıymetli bir teknoloji ürünü olduğunu şu sözlerle ifade etti: 

“Bu bölgede egemen güçlerle deniz alanında ya da başka politikalarda çıkar çatışması yaşayacak tek ülke biziz. Bu nedenle tehdidi ciddiye almakta fayda var. Bu tehdit sadece askerî gemiler ya da askerî tesisler için geçerli değil. Barajlar için de benzer bir sıkıntı söz konusu olabilir.

Bu tür asimetrik unsurlar barajlarımıza, su altındaki pek çok sabit tesisimize de zarar verebilir. Suyun altında vana hatları, elektrik hat kabloları bulunuyor. Karadeniz’de doğal gaz hatlarımız, devam eden sondajlarımız var. Limanda da çok ciddi bir depolama ve dağıtım hattı mevcut. Dalgıç tespit sonarı tüm bu yerler için oldukça kıymetli bir sistem.”