Cornell Üniversitesinden araştırmacı ekip 38 milyon adet İngilizce makale üzerinde çalışma yaptı. Çalışmanın amacı KOVID-19 hakkında yanlış bilgi, yalan ve komplo teorilerinin belirlenmesiydi. Yakın zamanda paylaşılacak olan çalışmada ilginç sonuçlar yer alıyor.

Yanlış bilgilendirme üzerine yapılan çalışmada ABD Başkanı Donald Trump için yüzde 38 oranı bulunuyor. Bu oran salgın dönemi boyunca Başkan Trump kaynaklı yalan bilgilerin paylaşıldığını belirtiliyor.

Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı Siber tehditlerle mücadelede kararlılık mesajı

Bir diğer yanlış bilgi ise sıtma tedavisi oldu. Koronavirüse yakalanan kişilerin sıtma tedavisi ile iyileşeceğine dair bilginin yayılması en büyük yanlış bilgilerden biri oldu.

Öte yandan mucize tedaviler şeklinde bilgiler büyük oran taşıyor. Başkan Trump’ın vücuda dezenfekte ve ultraviyole ışık verilmesinden bahsetmesi bu duruma yol açtı. Kayda göre mucize tedaviler iin 295.000'den fazla makale, demoktartik aldatmacılardan bahseden 40.000'den fazla makale ve yasara çorbası hakkında 6.000'den fazla makale bulunuyor.

Araştırmanın devamında gerçekleri konu eden makalelerin, yanlış bilgi içeren makalelere oranı yüzde 16,4 olarak duyuruldu. Bu da yanlış bilgilerin birçok insana ulaşmasına ve insanlar üzerinde etki oluşturmasına sebep oluyor.