Devletlerin gizli tutmaya çalıştığı hadiseler veya genel olarak yaşanan gelişmelerin takip edilmesi için uydu görüntülerinden faydalanılıyor. Uydu görüntüleri; dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan askeri olaylar, kurulan üsler veya savunma sanayii alanında ortaya konulan gelişmeler hakkında aydınlatıcı bilgiler sağlıyor. Bu doğrultuda Washington Üniversitesi liderliğindeki araştırmacıların "deepfake" uydu görüntüleri üretmenin bir yolunu bulması, gelecekte bununla ilgili yaşanabilecek tehlikelere yönelik endişe uyandırdı. 

Engadget sitesinde yer alan habere göre deepfake görüntülerini tespit etmek için yapılan çalışma sırasında sahte uydu görüntüleri üretmenin yöntemi bulundu. Araştırmacılar farklı taban haritalarını, öğrenilmiş uydu görüntüleri özellikleriyle besleyerek deepfake'ler oluşturmak için bir yapay zeka algoritması kullandı.

Sahte görüntülerin yüzde 94'ü "doğru" olarak tanımlandı

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Ekip oluşturabilecekleri en iyi görüntüleri oluşturduktan sonra, ABD güvenlik birimleri ile ortak olarak "gerçek görüntüler arasına yerleştirilen sahte görüntülerin bulunması" adına bir çalışma yürütüldü. FBI analiz standartlarının, oluşturulan sahte görüntülerin yüzde 94'ünü "doğru" kategorisinde değerlendirdiği aktarıldı.

FBI uyardı

Deepfake uydu görüntülerinin askeri alanda da kullanılabileceği düşünülüyor. Örneğin düşman bir ülke, askeri stratejistleri yanıltmak için bu teknoloji ile değiştirilmiş sahte görüntüler oluşturabilir. Stratejistler, planı oluştururken önem arz eden bir binayı veya köprüyü göremeyebilir. Bunun yanı sıra yapılan vahşetlerin gizlenmesi veya iklim biliminin zarar göreceği faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için de bu teknolojinin kullanılabileceği düşünülüyor. 

Bu ve bunun gibi pek çok tahmin yürütülürken FBI, çok daha fazla sahte kullanım beklediklerini aktararak uyarıda bulundu. Ayrıca FBI'nın açıklamasında, bu gelişmenin askerî operasyonların geleceği hakkında büyük kaygı uyandırdığı da aktarıldı.