ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi

Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için Ares Tersanesi tarafından üretilecek 122 adet Kontrol Botu düzensiz göçle mücadele, arama kurtarma, kaçakçılıkla mücadele ve denizden emniyet/güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Kontrol Botu Projesi kapsamında ilk bot, bu yılın ilk yarısı içerisinde denize indirilmişti. 122 adet ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu’nun (105 adedi Sahil Güvenlik K.lığı, 17 adedi Emniyet Genel Müdürlüğü) inşasını kapsayan proje, Türkiye’nin gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretim programı olma özelliğini taşıyor.

Ares Tersanesi resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Tüm testlerimizi tamamladık, Mavi Vatan için gururla üretiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise seri üretime geçileceği ifade edilmişti. Yapılan açıklamada, “Kontrol Botumuzun artık seri üretimine geçiyoruz. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için 122 bot üreteceğimiz projeyle düzensiz göçle mücadele, arama kurtarma, kaçakçılıkla mücadele ve denizden emniyet/güvenlik operasyonlarını daha etkin gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Karbon takviyeli gelişmiş kompozit malzemeden üretilecek botların uzunluğu 11.90 m, genişliği 3.76 m, draftı ise 0,80 metre olacak. Ana sevk sistemi iki adet dizel motor ve su jeti olan platformun, 160 deniz mili menzile, 35 kts (64.82 km/s) maksimum hıza ve 11,85 ton deplasmana sahip olacağı belirtiliyor.

Türk Loydu’nun norm ve kurallarına göre inşa edilecek botlar, Karadeniz’in Kuzeydoğusundaki Artvin’den, Akdeniz’in Güneydoğusundaki Hatay’a kadar Türkiye’nin tüm kıyı bölgelerinde faaliyet göstererek hak ve menfaatlerin korunmasında rol alacak.