Mavi Vatan savunması, Türk deniz kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerin korunmasında büyük önem arzeden ULAQ SİDA'lara yenileri katılıyor. 

Deniz Kuvvetlerinin beklentileri doğrultusunda ARES ve METEKSAN tarafından inşa edilen ULAQ SİDA için yeni bir anlaşma daha imzalandı. 

Ares Tersanesinin resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada ULAQ İDA’nın ASuW (Su üstü harbi) ve ASW (denizaltı harbi) modellerini kapsayan bir anlaşma yapıldığı açıklandı. Anlaşma kapsamında ULAQ İDA’nın SUH (Su üstü harbi) ve DSH (Denizaltı Savunma Harbi) modellerinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmesi bekleniyor.

ULAQ SİDA  

2022 Ocak ayında bünyesine entegre edilen 12,7 mm uzaktan komutalı silah sistemi ile başarılı bir atış gerçekleştirerek göreve hazır hale geldiğini kanıtlayan ULAQ SİDA'nın farklı ihtiyaçlar kapsamında yeni silah, torpido ve füze sistemleri gibi entegrasyon faaliyetlerine devam ediliyor.

İstihbarat, Keşif ve Gözetleme, Su Üstü Harbi ve Denizaltı Savunma Harbi görevlerini insansız ve otonom olarak icra edilebilmesi amacıyla geliştirilmekte olan ULAQ SİDA, hafif, dayanıklı ve onaylı kompozit gövdesi, aktif/pasif stabilizasyon sistemleri, EO/IR geniş açılı seyir kamerası, uydu haberleşme yeteneği, hassas manevra yeteneği ve tam otonomi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

400 kilometreyi aşabilen seyir menziline, saatte 70 kilometrenin üzerinde sürat kabiliyetine, gündüz/gece görüş imkânlarına, otonom seyir algoritmalarına, kriptolu ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen ULAQ SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargâh komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabiliyor.

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tam İsabetle Vurdu

Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, 2021 yılında tamamlanan versiyonundan farklı olarak keşif ve karakol görevlerine ilaveten kritik üs/tesis ve liman savunma amaçlı olarak 12.7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatıldı.

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin yeni versiyonun ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı ULAQ insansız deniz araçlarının da üretimine devam edilecek.