Arjantin Savunma Bakanlığı, Industrias Mecánicas Pescarmona SA (IMPSA) şirketi ile yerli olarak tasarlanmış birkaç Arjantin Orta Tankının (Tanque Argentino Mediano/TAM) kulelerini modernize etmek için anlaşma imzaladı.

Arjantinin en güçlü silahı zırhlı silahı olan TAM 2C’yi içeren anlaşma Arjantin Ulusal Savunma Fonu (FONDEF) tarafından desteklenecek.

ABD'den Umman'a TOW 2B RF tanksavar füzesi satışı ABD'den Umman'a TOW 2B RF tanksavar füzesi satışı

Yıl sonuna kadar 2 ila 3 adet TAM-2S tankının hazır olması bekleniyor. Mevcut projeye ek olarak IMPSA, orduya TAM-2C tankı için yedek parça tedarik edecek.

Ordu Tanıma Küresel Savunma ve Güvenlik haberleri

IMPSA şirketinin CEO'su Sergio Carobene anlaşmaya ilişkin “TAM 2C'nin modernizasyonu gibi ülke için böylesine sembolik bir projede Savunma Bakanlığı ve Arjantin ordusu ile ortak olmak çok önemli. Bu, çalışanlarımızın teknik ve insan kapasitesi sayesinde ulusal savunma sanayiinde yeteneklerimizi geliştirmeye devam etmemizi sağlıyor. Ayrıca, daha fazla ulusal üretim, daha fazla Arjantin işi anlamına geliyor ve Arjantin endüstrisinin gelişimini hızlandırıyor." açıklamasında bulundu. 

TAM-2C tankı; Arjantin Savunma Bakanlığı ve Alman şirketi Thyssen-Henschel'in imzaladığı sözleşme ile Arjantin ve Alman Mühendisleri tarafından geliştirildi.

TAM serisi, 155 mm kendinden tahrikli obüs ve kendinden tahrikli havan aracı gibi yedi farklı varyant içerir. Toplamda, zırhlı personel taşıyıcıları, topçu ve havan topları dahil olmak üzere 280'den fazla araç inşa edildi. 

TAM-2C tankı 2010 yılında, İsrailli Elbit Systems tarafından 3 eksenli cayro-stabilizasyon sağlamak için seçildi. Elbit Systems tarafından yükseltilen ilk TAM ünitesi Mart 2013’te Arjantin’e teslim edildi.