Arjantin'in Pakistan'dan JF-17 savaş uçağı alacağı iddiaları reddedildi.

Arjantin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, hava gücünün artırılması için 664 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığını, ancak herhangi bir menşeli savaş uçağı alımına ilişkin düzenleme yapılmadığı ve değerlendirme aşamasının devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "Savunma Bakanlığı, 2022 bütçesine çok amaçlı savaş uçaklarının satın alınması, hava sahasının gözetimi ve kontrolü için 664 milyon dolara kadar krediyi yönetme yetkisinin dahil edilmesini istedi. Ancak, herhangi bir menşeli savaş uçağı alımına ilişkin düzenleme yapılmadığını ve beş alternatifin teknik-ekonomik ve mali değerlendirme aşamasında olduğunu belirtmek isteriz." ifadelerine yer verildi.

Arjantin Savunma Bakanlığı'nın bu açıklamasıyla son birkaç gün içinde Pakistan medyasında çıkan Arjantin'in Pakistan'dan 12 adet JF-17 Thunder Block III savaş uçağı satın alacağı haberleri de yalanlanmış oldu.

Güney Amerika ülkesi, uzun bir süredir hava filosunu güçlendirmek amacıyla savaş uçağı arayışında bulunuyor. Şu ana kadar birkaç ülke Arjantin Hava Kuvvetleri'ne savaş uçağı sağlamak için büyük bir yarış içerisinde. Bunların arasında Pakistan JF-17 Thunder, Güney Kore FA-50, İsveç Gripen ve Rusya Su-35 savaş uçağı ile Arjantin'den yanıt bekliyor.

AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi

Başlangıçta Arjantin Hava Kuvvetleri (AAF), Güney Koreli havacılık şirketi KAI ile 12 adet FA-50 savaş uçağı tedariki için bir anlaşma imzalamıştı. Ancak Güney Kore, Arjantin'in jeopolitik rakibi olan İngiltere'nin diplomatik baskısına yenik düşerek anlaşmayı iptal etti.

İngiltere ve Arjantin arasındaki bağlar, 1980'lerde Arjantin'in Falkland Adaları'nı ve onun toprak bağımlılığı olan Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları'nı 1982'de Britanya Denizaşırı Toprakları'nı işgal etmesinden sonra gerildi.