Kuzey kutbunda buzlar erimeye ve yeni alanlar açılmaya devam ederken, Rusya da diğer kıyıdaş ülkeler gibi bölgedeki askeri varlığını artırıcı yönde adımlar atıyor.

National Interest’te yayınlanan Kris Osborn imzalı yazıda, Rusya’nın bölgede zaten yeterince büyük ölçüde bulunan askeri varlığını, konuşlandırdığı yeni S-400’lerle daha da genişleterek sağlamlaştırdığı belirtildi.

Bölgeye konuşlandırılan S-400’lerin, ABD ve bölgede hava devriyesi gerçekleştiren diğer ülkeleri taktik değiştirmeye zorlayacağının altı çizilirken bu adımın, ABD’nin Norveç’e Arktik devriyelerinde kullanılmak üzere B-1 bombardıman uçaklarını teslim etmesinden hemen sonra atılmasının da Rusya’nın bir karşı hamlesi olduğu yönünde yorumda bulunuldu.

Öte yandan Rusya’nın bu hamlesine, ABD ordusunun yayınladığı “Arktik Hakimiyetini Geri Kazanma” başlıklı strateji raporunda da yer verildi.

Moskova tarafından bu adımın atılmasına gerekçe olarak Rusya’nın, Arktik’e çok uzun bir kıyı şeridi bulunması ve bu büyüklükteki bir coğrafyayı korumanın da ancak ciddi önlemler almak olması gösterildi.

Ayrıca 2010’dan itibaren Rusya’nın, Alaska’ya yaklaşık 500 km uzaklıkta olan Wrangel Adası'nda bulunan Sopka-2 radar sistemi dahil olmak üzere toplam 13 havaalanını yenilemek için 1 milyar dolardan fazla harcama yaptığı, bahsi geçen ordu raporunda vurgulandı.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Ayrıca raporda; Rusya’ya ait adalardan Kotelny ve Novaya Zemlya’ya, Bastion-P kıyı savunma ve Pantsir-S1 hava savunma sistemleri yerleştirilerek kıyı savunmasının katmanlı hale getirildiği ifade edildi.