Arnavutluk, BAYKAR ziyareti sonrası Türk yapımı İHA'ların kullanımını değerlendiriyor.

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, Türkiye programı kapsamında Türk savunma sanayiinin önde gelen şirketlerinden BAYKAR Savunma'ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrası resmi Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi tarafından yapılan paylaşımda, "Türkiye'de BAYKAR Savunma yüksek teknolojili İHA'ların üretiminde uzmanlaşmıştır. Bu cihazların Arnavutluk'ta sivil ve kentsel bölgelerin korunması amacıyla kullanılma olasılığını değerlendiriyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamalarına Tweet serisi üzerinden devam eden Bledar Çuçi, "Ülkemizde bu İHA'ların kullanılması, her nerede olursa olsun yasa dışı olayların önüne geçilmesi için devlet polisi ve diğer yapıların çalışmalarının etkinliğini niteliksel olarak artıracaktır." dedi.

Türkiye ile Arnavutluk'un yakın bir iş birliğine sahip olduğunu vurgulayan Arnavutluk Savunma Bakanı, "Arnavutluk ve Türkiye, güvenlik, yasadışı göç, terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele gibi faktörlere ve ortak çıkar alanlarına dayalı yakın bir işbirliğine sahiptir." diyerek sözlerini bitirdi.

Arnavutluk İçişleri Bakanı bu açıklamalarıyla Türkiye ile Arnavutluk arasında bir İHA iş birliğinin sinyallerini verdi.

Arnavutluk heyetinin BAYKAR ziyareti

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi ve beraberindeki heyet, 8 Haziran 2021 tarihinde BAYKAR  Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri'ne ziyarette bulunmuştu.

Arnavutluk heyeti, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından ağırlanırken Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuci'ye Bayraktar TB2 SİHA maketi takdim edilmişti.

Bu gelişmeden yaklaşık bir hafta önce Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Ankara'da ziyaret etmişti.

Edi Rama görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ülkesinin stratejik öneme sahip alanlarda Türk şirketleriyle çalışacağını belirterek ülke topraklarının “süper akıllı İHA’lar” ile kontrol edileceğini de vurgulamıştı.