Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu

Gazze’den yükselen feryadlar Güneydoğu Asya’dan da duyuldu!

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği Bakanları 15 Kasım'da Cakarta'da düzenlenen yıllık toplantılarında savunma ve güvenlik işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundular.

17. ASEAN Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında yayınlanan ortak bildiride bakanlar, üyeleri arasında savunma ve güvenlik konularında işbirliğini güçlendirme konusunda mutabık kaldılar.

Dün Cakarta'da bölgesel bir güvenlik toplantısı için bir araya gelen Güneydoğu Asya Savunma Bakanları Filistin’deki zulme karşı derhal ateşkes, Güney Çin Denizi'nde sükûnet ve Myanmar'da devam eden iç savaşa çözüm çağrısında bulundu.

ASEAN Savunma Bakanları, Gazze'den Ukrayna'ya ve Güney Çin Denizi'ne uzanan krizler ve parlama noktalarıyla uluslararası ilişkilerde sıkıntılı bir dönemde, kilit diyalog ortaklarıyla birlikte iki günlük toplantıya katılıyor.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, 17. ASEAN Savunma Bakanları Toplantısı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Orta Doğu'da son dönemde patlak veren çatışmalara atıfta bulundu. Hükümetinin Gazze'de kötüleşen koşullardan "derin üzüntü" duyduğunu belirten Subianto, İsrail'in sivillere yönelik saldırılarının "durması gerektiğini" söyledi.

thumbs_b_c_2352fdf4ea3d530779dd11e2f12b1324

Reuters'in haberine göre Prabowo, "Endonezya'nın duruşu net ve kararlıdır" dedi. "Düşmanlıkların derhal durdurulması ve insani yardım koridorlarının derhal açılması için bastırıyor ve çağrıda bulunuyoruz."

Çatışmaların üçüncü gününde Endonezya Devlet Başkanı “Jokowi" (Joko Widodo) derhal ateşkes çağrısında bulundu ve "çatışmanın temel nedeni olan Filistin topraklarının İsrail tarafından işgalinin derhal çözülmesi" gerektiğini söyledi. Bu mesajı ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde de tekrarlayan Jokowi, Biden'a "Gazze'deki zulmü durdurmak için daha fazlasını yapması" çağrısında bulundu.

Ayrıca, Prabowo dünkü toplantıda mevkidaşlarını, Şubat 2021'deki askeri darbenin hemen ardından bu yana iç savaş halinde olan Myanmar'da devam eden çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması yönünde somut ilerleme kaydetmeye çağırdı.

ASEAN savunma bakanları ayrıca Myanmar'da devam eden iç savaşı da ele aldılar, Prabowo konuşmasında "Myanmar'da kötüleşen durumdan üzüntü duyuyoruz. Endonezya diğer ASEAN üyesi devletleri mevcut duruma barışçıl ve kalıcı bir çözüm bulunması için Myanmar'ı desteklemeye teşvik etmektedir." dedi.

Savunma şefleri ortak bildirilerinde "ilgili tüm tarafları" Myanmar'daki tüm şiddeti durdurmaya çağırdı ve ASEAN Beş Maddeli Mutabakat barış planının "tam olarak uygulanmasını" istedi. Nisan 2021'de arabuluculuğu yapılan plan, şiddetin derhal durdurulmasını ve ülkedeki çatışmayı çözmeyi amaçlayan kapsayıcı siyasi diyalog çağrısında bulunuyor, ancak askeri yönetim o tarihten bu yana geçen iki buçuk yılda planın hem lafzını hem de ruhunu defalarca ihlal etti.

17th ASEAN

Toplantı kararınca mutabık kalınan konulardan bir diğeri de, pandemi sonrası dönemde bölgesel dayanıklılığın inşasında savunma işbirliğini derinleştirmek ve sütunlar arası ve sektörler arası koordinasyonu desteklemek olmuştur.

Bildiriye göre bakanlar ayrıca bölgesel barış, istikrar, güvenlik ve Güney Çin Denizi üzerinde seyrüsefer ve uçuş özgürlüğünün korunmasının ve anlaşmazlıklara karşı uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl çözümler getirilmesinin önemini de vurguladılar.

Görüşülen diğer konular arasında “ASEAN Our Eyes” istihbarat girişiminin gözden geçirilmiş standart operasyon prosedürleri ve kadın hakları, barış ve güvenliğin desteklenmesine ilişkin ortak deklarasyon yer almaktadır.