Irak Hava Kuvvetlerine ait Aero L-159 ALCA hafif taarruz uçağı, ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile görüntülendi.

Daha önce Nijerya Hava Kuvvetleri’ne ait JF-17 savaş uçağına entegrasyonu sağlanan ve Nijerya’ya ihraç edilen ASELPOD sistemi artık Irak ordusuna da hizmet edecek.

aselpod ara

ASELPOD Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi

ASELPOD savaş uçakları için tasarlanmış yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu olarak biliniyor. ASELPOD, termal kamerasında 3. nesil 3-5 mikron bandında çalışan 640×512 piksellik dedektör kullanıyor. Termal Kameranın, Süper Geniş, Geniş ve Dar olmak üzere üç ayrı bakış açısı bulunuyor.

ASELSAN, ASELPOD-2 adında yeni bir proje de başlattı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın daha önce yurt dışından tedarik ettiği LANTIRN Podlarının yerini alması beklenen ASELPOD-2 sisteminin yakın zamanda ortaya çıkması planlanıyor.

aselpod ara 2

Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi

Pakistan’a ASELPOD İhracatı

ASELPOD’un ilk ihracatı 10 Haziran 2016 tarihinde yaklaşık 25 Milyon ABD Doları değerinde ve 16 adet sistemi kapsayan bir sözleşme ile Pakistan’a gerçekleşmiş, Pakistan ayrıca 2017 yılında ikinci bir sipariş ile ilave 16 adet ASELPOD için ASELSAN ile 24,9 Milyon ABD Doları tutarında sözleşme imzalamıştı.

aselpod nijerya ara

Nijerya’nın JF-17 savaş uçağı ASELPOD ile görüntülenmişti

Nijerya Hava Kuvvetleri’ne (NAF) ait JF-17A Thunder Block II savaş uçağı, ASELSAN üretimi olan ASELPOD keşif ve hedefleme podu ile görüntülenmişti. Bu kapsamda uçakların Pakistan yapımı olduğu aktarılmıştı. Pakistan, 2020 yılının sonlarına doğru JF-17 Blok III savaş uçağının üretiminin başladığını duyurmuştu.