Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Savunma Sanayii Başkanlığı görevine atanmasını takiben ASELSAN Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akyol ASELSAN Yönetim kurulu kararı ile Genel Müdürlüğe atandı.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamada;

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Savunma Sanayii Başkanı olarak atanması nedeniyle Genel Müdürlük görevinden ayrılan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün yerine, ASELSAN Yönetim Kurulu kararı ile Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcımız Ahmet AKYOL atanmıştır. Bağımsız ve milli yüksek teknolojileri ülkemize kazandırma hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.  Şirketimize ve ülkemize hayırlı olsun." ifadelerine yer verildi.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol

Ahmet AKYOL, 1982 yılında Kocaeli de dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimine adım attığı yıllarda, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde eğitim görmüş ve 2005 yılında mezun olmuştur.

Eğitim serüvenine Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin Kamu Yönetimi Bölümü'nü de okuyan Akyol 2010 yılında bu bölümden mezun olmuştur.

Stanford Üniversitesi’nde 2018- 2019 yıllarında “İnovasyon Liderlik” eğitimi almasının yanı sıra Cranfield Üniversitesi’nde de Elektro-Optik ve Haberleşme konularında eğitimler görmüştür. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kamu Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini sürdürmektedir.

2007-2023 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, HAVELSAN, HTR ve Quantum3D’de Mühendis, Müdür, Müşavir ve Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulunmuştur.

6 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Muhabere, Elektronik, Bilgi Sistemleri Daire Başkanı görevine, 26 Ocak 2021 tarihinde de SSB’de Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı görevine getirilmiş olup 1 Temmuz 2022 tarihine kadar SSB’de Daire Başkanı olarak görevine devam etmiştir.

28 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen ASELSAN Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda Ahmet Akyol, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanı olarak atanmıştır.

Ayrıca, TÜBİTAK SAGE Yönetim Kurulu Üyeliği ve NATO STO Sensor ve Elektronik Paneli Kurul Üyeliğini de sürdürmektedir.