2021 İstanbul Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında (IDEF) görücüye çıkarılan ASELSAN üretimi GÖKER 35 mm Çok Maksatlı Silah Sistemi göreve başlamaya hazırlanıyor.

2021 yılının son çeyreğinde Millî Savunma Bakanlığı Atış, Test Değerlendirme Grup Komutanlığı (A.T.D.G.K.’lığı) atış alanında test atışlarını gerçekleştiren GÖKER, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmek için gün sayıyor.

Bahse konu testler kapsamında hem hava hem de kara hedeflerine karşı atışlar yapıldı, sistemin etkinliği optimize edildi.

ASELSAN paydaşlarının yüksek tempolu çalışmaları ile atışlı testlerini başarı ile tamamlayan GÖKER, sabit tesis ve üs bölgelerinin tüm savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazır olduğunu gösterdi.

ASELSAN resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ASELSAN GÖKER göreve hazır! Göker 35 mm Çok Maksatlı Silah Sistemi, hava ve kara hedeflerine karşı etkinlik sağlayacak.” İfadelerine yer verildi.

GÖKER 35 mm Çok Maksatlı Silah Sistemi

GÖKER’in hedef seti içerisinde kara hedefleri, helikopterler, küçük, mini, mikro insansız hava araçları bulunmaktadır. Bu hedef seti özelinde özelleşmiş birçok farklı mühimmatı kullanma ve hedefe karşı etkinliğini artırma kabiliyetine sahip bir sistemi olarak biliniyor. GÖKER, zırh delici mühimmat (APDS), eğitim mühimmatı (TP), yüksek patlayıcılı yangın mühimmatı (HEI) ve akıllı mühimmatları (ATOM), (ATOM-AntiİHA) kullanabiliyor.

GÖKER silah sistemi, silah sistemi, hassas yönlendirme sistemi ve kullanıcı konsolu olmak üzere üç ana parçadan oluşmaktadır. Kullanıcı konsolu, sabit tesis üs bölgelerinde bulunan güvenli bir alana yerleştirilerek sistemi uzaktan kontrol edebilmeyi sağlamaktadır. Hassas yönlendirme sistemi üzerinde bulunan TV, termal kameralar ve lazer mesafe ölçer sayesinde hedef tespit ve video takibini yapabiliyor.

Silah sistemi ise son atış saniyesine kadar kamufle olma şansına sahiptir. Silah kulesi kullanıcı konsolu tarafından yönlendirilme emri almadığı sürece sadece elektro optik sistem kullanılarak hedef takibi yapabiliyor. GÖKER silah sistemi, hedef alınması ihtimaline karşı gürbüz bir yapıya sahip olması amacı ile STANAG4569’a göre seviye II zırhı korumasına sahip.

GÖKER silah sisteminin en önemli kabiliyetlerinden bir diğeri, yanca eksenin 360 derece hareket kabiliyetinin yanı sıra yükseliş ekseninde -35 ile+95 dereceler arasında operasyon kabiliyeti. Bu sayede sarp sınır bölgelerinde bulunan sınır karakollarının hem kara hem de hava hedeflerine karşı savunmasını sağlayabiliyor. GÖKER 35 mm Çok Maksatlı Silah Sistemi, ASELSAN’ın tamamen öz kaynakları ile finanse edilmiş bir proje olarak ön plana çıkıyor.