ASELSAN; SAHA İstanbul tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen SAHA EXPO 2022 Fuarına en büyük stant alanına ve en geniş ürün yelpazesine sahip firma olarak katıldı. ASELSAN fuarda, yerli üretim potansiyelindeki artışı ve bağımsız üretim gücünü destekleyen millileştirme çalışmaları ile stratejik ortaklarına özel çalışmalar yaptı.

Savunma teknolojileri alanında Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan ASELSAN, SAHA EXPO’da etkinlik alanı ile birlikte bir dönümü aşan alanda ziyaretçilerini ağırladı.

SAHA EXPO’nun ilk gününden beri en büyük destekçilerinden olmaktan gurur duyduklarını belirten ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın 2004 yılında ortaya koyduğu Savunma Sanayiinde Millileşme Hamlesi vizyonu doğrultusunda ülke olarak içinde bulunduğumuz jeopolitikte millileştirmenin bir seçenek değil zorunluluk olduğu gerçeğinden hareketle çalışıyoruz. ASELSAN’ın kuruluşundan bugüne kadar kendi ekosisteminde hayata geçirdiği millileştirme çalışmalarına ivme kazandırarak adeta bir seferberlik seviyesine çıkardık. 816 firma ve 22 üniversite ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, bu çalışmalarımız için en önemli mecralardan birini oluşturuyor. Uluslararası katılımın da olduğu fuarda yüksek teknolojiyi haiz sistemlerimizin yanı sıra millileştirme kapsamında ülkemize kazandırılan çok sayıda ürün sergilendi.

Millileştirilen ürünler sektöre güç kattı

Sınıfında dünyada ilk olma özelliğine sahip güç yükselteç modülleri, karıştırmaya dayanıklı GNSS alıcılar, yüksek frekanslı (RF) devre bileşenleri, içerisinde önemli teknolojiler barındıran jiroskoplar, ataletsel ölçüm birimleri, sensörler, milli ve yerli üretimi başarıyla gerçekleştirilen fiber optik ürünler, sonar sistem bileşenleri gibi geniş bir yelpazeye sahip ürünler sergimizde yer aldı. Bu ürünler ASELSAN’ın hatta diğer savunma sanayi şirketlerimizin sergilediği birçok ürün ve sistem içerisinde kullanılmaya başlandı ve sektöre büyük bir milli güç kattı. SAHA EXPO, yerli üretim potansiyelindeki artışı ve bağımsız üretim gücünü gözler önüne serdi. Fuarcılığa getirdiği yeni yaklaşımlarla, Dünya markası olma yolundaki bu etkinlikte yer aldığımız için çok mutluyuz. ASELSAN teknolojisinin gücünü sergilediğimiz günler boyunca bizimle olan herkese teşekkür ediyoruz. Bir sonraki SAHA EXPO’da sektörümüzün geldiği noktayı daha da katlanmış bir güçle dünyaya tekrar göstereceğimize eminiz.”

SAHA EXPO’nun en büyüğü

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

Fuara en geniş katılımı gerçekleştiren ASELSAN, insansız sistemlerden uydu sistemlerine, deniz sistemlerinden elektro-optik sistemlere kadar çok geniş bir yelpazede ürünlerini ve yurt içindeki stratejik ortakları ile millileştirilmiş ürünleri sergiledi. Azerbaycan, Kazakistan, Pakistan ve Ürdün’ün de aralarında bulunduğu 80 ülkeye, doğrudan satışın yanı sıra ürünlerinin teknoloji transferi ile ortak üretim çalışmalarını da içerecek şekilde ihracat gerçekleştiren ASELSAN, ziyaretçilere ürün ve sistemlerinin yanı sıra tedarik zinciri yönetimi hakkındaki çalışmalarını tanıttı.

En çok ziyaret edilen stantlardan oldu 

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile birlikte SAHA EXPO 2022’deki alanımızı ziyaret ederek yerli ve milli teknolojilerimiz hakkında bilgi aldı. Slovenya Savunma Bakanı Marjan Šarec, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş ve Savunma Sanayi Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir standımızı ziyaret ederek yerli ve milli ürünlerimizi inceledi.

Pek çok tören ve iş birliği SAHA EXPO’da töreni gerçekleştirilen ASELSAN-KOSGEB İş Birliği, Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı kapsamında desteğe hak kazanan firmalar teşekkür plaketlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden aldı.

Fuarda düzenlenen bir başka tören ile belgelerini alan 25 yeni firma ile ASELSAN’ın stratejik ortaklıkları 100’e ulaştı. Tedarik ekosisteminin daha da güçlenmesi için 28 yeni onaylı yan sanayii firması ile yeni kabiliyetler ASELSAN’a kazandırıldı. Millileştirme çalışmalarını tamamlayan firmalar teşekkür belgelerini, millileştirme çalışmalarını ilk kez gerçekleştirecek firmalar da ilk sipariş belgelerini fuarda düzenlenen törende ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’den aldı.

Yine SAHA EXPO’da TÜRKSAT ile imzalanan Uydu Görev Yükü Ekipmanları Geliştirme İş Birliği Protokolü kapsamında Milli Uzay Programı (MUP) hedefleriyle uyumlu olarak ortak çalışmalar yürüterek hayata geçirilecek. ASELSAN ve Turkcell iş birliği kapsamında alçak yörüngedeki uydular üzerinden kullanılabilecek yeni nesil haberleşme teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalar geliştirilecek.

SAHA EXPO’da ayrıca, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) müşahitliğinde Baykar ile ASELSAN arasında “CATS Elektro-optik Sensör Sistemi Sipariş Sözleşmesi” imzalandı. SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katıldığı imza töreninde, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün hazır bulundu. Milli İHA/SİHA’lara en yüksek teknolojik katma değeri sunmak için çalışmaya devam edileceğinin altı çizildi.

Fuarda ASELSAN ve İŞBİR arasında da Taşınabilir Mobil Elektrik Kaynağı Sipariş Anlaşması törenle imzalandı. Mavi Vatan'ın güvenliği için milli mühendislik gücünün daha çok kullanılması için ASELSAN ve ERMAKSAN arasında 40 MM Türk Tipi Deniz Topu Mutabakat Muhtırası İmza Töreni ve yine ASELSAN ve ERMAKSAN arasında Yüksek Güçlü Lazer Diyotların Milli Olarak Geliştirilmesine Yönelik İş Birliği İmza Töreni de SAHA EXPO’da gerçekleşti.