Savunma teknolojileri lideri ASELSAN’ın Ar-Ge faaliyetlerine, fikri ve sınai mülkiyet haklarına verdiği önem, başarılarla tescillenmeye devam ediyor. 

ASELSAN, patenteffect.com tarafından yayınlanan Türkiye’nin Patent Raporu 2021’e göre 2021 yılında yayınlanan uluslararası patent başvurularıyla zirvede yer aldı.

Rapora göre, ASELSAN, Patent İşbirliği Anlaşması (PCT Patent Cooperation Treaty) kapsamında yapılan ve 2021 yılında yayınlanan uluslararası patent başvurularında, 20 patent başvurusuyla en fazla uluslararası başvurusu yayınlanan Türk firma olarak birinci sıraya oturdu. ASELSAN Türkiye’deki firmaların günümüze kadar yayınlanan toplam uluslararası patent başvuru sayılarında ise ikinci sıraya yerleşti.

ABD ve Avrupa Patent Başvurularında da ilk sıralarda ASELSAN, bu başarısının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa patent başvurularında da benzer başarılara imza atarak, 2021 yılında yayınlanan Amerika Birleşik Devletleri patent başvuru sayılarında Türkiye’deki firmalar arasında ikinci sıraya ve Avrupa patent başvurusu sayılarında ise Türkiye’deki firmalar arasında üçüncü sıraya yerleşti.

Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te

Tüm bu başarılara ek olarak, ASELSAN Türkiye’de en çok patent başvurusu yayınlanan 20 firma sıralamasında yerini aldı. Söz konusu raporda yer alan ilk 20 firmanın 2022 yılı başına kadar Türkiye’de yayınlanan tüm patent başvuruları ile patent tescil sayıları oranlandığında, ASELSAN’ın başvurularının yüzde 71,74 ile en yüksek tescile dönüşme oranına sahip olduğu görüldü.

Türkiye’nin patent alanındaki durum analizini gözler önüne seren veriler, firmalar için inovatif yetkinlik ve deneyimin göstergeleri olarak kabul ediliyor. Firmaların buluş ile sonuçlanan tüm çalışmaları ve Ar-Ge faaliyetlerine gösterdiği önem ortaya koyuluyor.

ASELSAN, fikri ve sınai mülkiyet haklarına verdiği önem ve değer neticesinde bu analizlere yansıyan başarıları ile, Türkiye’nin inovatif performansının ve fikri hak gücünün gelişmesinde öncü firmaların başında geldiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.